1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AVprozaik [17]
3 years ago
11

Identify the x-intercept and y-intercept of the line 2x−5y=202x−5y=20.

Mathematics
1 answer:
tensa zangetsu [6.8K]3 years ago
7 0
                 2x - 5y = 20

At the x-intercept, y=0 .

                 2x        =  20  ==>  x = 10

At the y-intercept, x=0.

                       -5y =  20  ==>  y = -4
You might be interested in
What is the next number in the sequence? -1, 5, -25
Akimi4 [234]

Answer:

125

Step-by-step explanation:

Multiplies by -5

-5*-1=5

5*-5=-25

-25*-5=125

3 0
2 years ago
Need answer ASAP !!!!
kondor19780726 [428]

Answer:

y = -1/4x^2 - x + 3

Step-by-step explanation:

(-6,0)

(-4,3)

(2,0)

36a - 6b + c = 0

16a -4b + c = 3

4a + 2b + c = 0

c = -4a - 2b

36a - 6b - 4a -2b = 0

16a - 4b -4a - 2b = 3

32a -8b = 0

12a - 6b = 3

4a - b  = 0

4a - 2b = 1

b = -1

4a + 1 = 0

4a = -1

a = -1/4

c = 1 + 2 = 3

y = -1/4x^2 - x + 3

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
5y-2x=4(solve for y) solve step by step
Hoochie [10]

Your answer will be y= 4/5

4 0
3 years ago
Natalie saved $20 when she purchased a new phone.The phone originally cost $125.What percent savings did Natalie receive on the
maw [93]

  x         20
------ = -------
100      125

(The percentage x saved is equal to 20 out of 120) Cross multiply:
125x = 20(100)
125x = 2000
Divide both sides by 125
x = 16%

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
There are 18 cans of peas in a case. Each can of peas is 12 ounces. If a case of peas costs $14.22, what is the unit price per c
Elan Coil [88]

Okay doll so this is how you do it.

The 12 ounces doesn't matter. Its irrelevant.

You divide 14.22 by 18.

And that's all there is to it.

The answer is C. $0.79

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Molly got a haircut for $25 and she left a 15% tip.what was Molly’s final cost ?
    10·1 answer
  • Please help! (Will give brainliest answer and hearts) Thank you and have a nice day!
    6·1 answer
  • Candy selling at $6.00 per pound will be mixed with candy selling at $9.00 per pound. How many pounds of the more expensive cand
    14·1 answer
  • Mel drives a bus 39 weeks in a year.
    9·1 answer
  • QuesLUIT<br> Which of the following would be equivalent to 32. 35? (4 points)<br> O 31. 37
    7·1 answer
  • What percentage of 2300 is 411
    5·1 answer
  • Mario has a box of blocks 8 inches long, 6 inches wide, and 7 inches high.
    15·1 answer
  • simplify the mathematical expressions to determine the product or quotient in scientific notation. Round so the firs factor goes
    6·2 answers
  • Which of the following equations is the result after the first step in solving 3x + 6 = 12?
    8·1 answer
  • Which inequality is graphed? <br>1. 2&lt;x<br>2. 2&gt;x<br>3. 2&lt;_x<br>4. 2&gt;_x​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!