1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iragen [17]
4 years ago
11

Yuri has a rope 12m long. he cuts it into pieces that are each 2m long. what fraction of the rope is one piece

Mathematics
2 answers:
Debora [2.8K]4 years ago
6 0
12 and divide bu 2 to get a answer of 6
TEA [102]4 years ago
5 0
Yuri will have 6 pieces because 12 divided by 2 is 6.


Hope that helped:)
You might be interested in
Please answer my question
Ghella [55]

Interval notation uses parenthesis and brackets, while inequality notation uses inequality symbols.

a)

Interval notation: [-4, 8)

Inequality notation: -4\leq x

x >= -4, x < 8

---For inequality notation, it can also be written as two separate inequalities. I am not sure what your teacher is looking for, so I will provide both the compound and separate formats.

b)

Interval notation: (-infinity, 7)

Inequality notation: x < 7

c)

Interval notation: (-infinity, -6) U (0, infinity)

Inequality notation: -6> x \geq 0

x < -6, x >= 0

Hope this helps!

8 0
3 years ago
No termino de entender esta parte de la tarea me pueden ayudar porfabor
kondor19780726 [428]

Answer:

claro te podemos ayudar

4 0
2 years ago
PLEASE IS FOR MY HOMEWORK
Neporo4naja [7]

a. 7x + 52 (2x + 5x) (40 + 12)

b. 13x + 142 (2x+5x+6x) (40 + 12 - 10)

c. 246 (16 + 40 + 40 + 100 + 12 + 48 - 10)

6 0
3 years ago
Linda Is working at an art shop. She will be paid a daily amount plus a commission of a total sales. The equation y = .10x + 85
Sergio039 [100]

Answer:

Income Linda make = $150

Step-by-step explanation:

Given:

y = 0.10x + 85

Assume;

Sales = $650

Find:

Income Linda make

Computation:

Income Linda make = 0.10x + 85

Income Linda make = 0.10(650) + 85

Income Linda make = 65 + 85

Income Linda make = $150

5 0
3 years ago
A company designs its packing so that it is a cylinder with a diameter of 4 inches and a height of 7 inches
jenyasd209 [6]

Answer:

28

Step-by-step explanation:due to the lack of information I'm gonna have to include that the total amount of space would be 28

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A pack of 12 sodas costs $ 5.04. what is the unit rate in dollars per soda?
    11·1 answer
  • Anything helps ouuuuuu:)))))))))))
    11·2 answers
  • How do I Simplify this equation with exponents?
    7·1 answer
  • Write the equation of a line in Slope Intercept Form that passes through (−2,5) and (3,15).
    10·1 answer
  • Michael has 2 liters of a 10% solution. How much of a 17% solution would he need to add to get a 15% solution?
    9·2 answers
  • Paulitas Flower Shop sells long stem roses for $6 each in addition the shop charges a $20 shipping fee how many roses can Eddie
    9·2 answers
  • Anymore can solve this?
    12·1 answer
  • Can Yall answer this for me heart eyes
    11·2 answers
  • PLEASE HELP AS SOON AS POSSIBLE
    13·1 answer
  • 1.3.5 Quiz: Expressing Rational Numbers in Decimal Form
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!