Unit rate refers to how much the buyer paid per unit. Let’s do the math:
$2.52 for 4.5 pounds of potatoes
Divide $2.52 by 4.5
The shopper paid 56 cents per pound of potatoes.
Now $7.75 spent for 2.5 pounds of broccoli.
Divide $7.75 by 2.5.
The shopper paid $3.10 for each pound of broccoli.
Last $2.45 for 2.5 pounds of pears.
The shopper will spend 98 cents per pounds of pears.
Please vote my answer brainliest! Thanks.
Answer:
1) 11498.65 
2) 38.81 
Step-by-step explanation:
amount of water displaced = volume of sphere

Answer: a. They can find the present value of the remaining 20 years worth of payments.
Step-by-step explanation:
The present value of the payments for the servicing of the loan is the amount of the loan that is still owed because the payments include both the interest and the principal repayments.
The Schmidts can therefore find out the amount they still owe by checking the present value of the remaining 20 years worth of payments.
As the payments are usually constant they can be treated as an annuity so using the monthly payment as the annuity, the interest rate as the discount rate and the 20 years ( 240 months) as the period, they should be able to find the present value of the loan.
Answer:
WHAT GRALPH
Step-by-step explanation: