1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PilotLPTM [1.2K]
4 years ago
9

Macy's has hired 400 store Santas. If each Santa sees 125 children a day for 30 days, how many children are seen by Macy's Santa

s?
Mathematics
2 answers:
Anton [14]4 years ago
6 0
400*125=50000
50000*30=1500000
so the santas see 1500000 childeren in 30 days

inn [45]4 years ago
6 0

Answer: 1500000

Step-by-step explanation:

You might be interested in
An elm tree is 3 1/2 times as an apple tree. The Apple tree is 10 2/3 feet tall. How tall is the elm tree?
Elena L [17]

Answer:

37 1/3

Step-by-step explanation:

10 2/3 * 3.5=37 1/3

8 0
3 years ago
Hamid bought 4.5 pounds of strawberries. The total cost of the strawberries was 8.10. How much did each pound of strawberries co
Ray Of Light [21]

Answer:

<h2>1.80 per pound of strawberries</h2><h2 />

Step-by-step explanation:

8.10 / 4.5 pounds = 1.80 per pound of strawberries

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Michael is buying a pair of jeans that regularly cost $40. They are on sale for 20% off. If the tax rate is 8%, what is the sale
Anna35 [415]

Answer      

Find out the  what is the sale price of the jeans including tax .

To prove

Let us assume that the sale price of the jeans including tax be x .

As given

Michael is buying a pair of jeans that regularly cost $40.

They are on sale for 20% off.

If the tax rate is 8% .

20% is written in the decimal form

= \frac{20}{100}

= 0.20

8% is written in the decimal form

= \frac{8}{100}

= 0.08

Than the equation becomes

x = 40 - 40 × 0.20 + 40 × 0.08

x = 40 - 8 + 3.2

x = 43.2 - 8

x = $35.2

Therefore the sale price of the jeans including tax be $ 35.2 .



4 0
3 years ago
A school is buying 35 new computers. If the price of each computer is $1,099,
dolphi86 [110]

Answer:

$38,465

Step-by-step explanation:

35 x 1,099 = 38,465

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASSE HEP MEEEEEEEE
DENIUS [597]

Answer:

s = 70

Step-by-step explanation:

\frac{s}{10}  = 7

10 \times  \frac{s}{10}  = 10 \times 7

s = 70

<h2>Insta: 25k_kem</h2>
3 0
3 years ago
Other questions:
  • (a − 6)2<br><br> Find the product. (Simplify your answer completely.)
    9·2 answers
  • How do I solve this problem? Please help? ASAP
    13·2 answers
  • Gemstones are very expensive minerals. What are these pricey minerals used for?
    15·1 answer
  • The number 49 is decreased to 45. What is the percentage by which the number was decreased, to the nearest tenth of a percent?
    10·1 answer
  • Under a dilation of a scale factor of 1/2 centered at (7,5), SM becomes HG. Determine the coordinates of HG
    8·1 answer
  • Angle JKL and angle MKQ are complementary angles. The measure of angle JKL is twice the measure of angle MKQ
    7·1 answer
  • If m∠12 = 117° and m∠5 = 51°, find each measure.
    5·1 answer
  • The width of a rectangle is 4 inches, and the length is 9 inches, what is the length of a side to a square that has the same are
    13·1 answer
  • Start Time: 3:20 p.m. End Time: 6:00 p.m. Elapsed Time:
    15·2 answers
  • What is the product of 2/3 and 1/5
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!