Answer:
37 1/3
Step-by-step explanation:
10 2/3 * 3.5=37 1/3
Answer:
<h2>1.80 per pound of strawberries</h2><h2 />
Step-by-step explanation:
8.10 / 4.5 pounds = 1.80 per pound of strawberries
Answer
Find out the what is the sale price of the jeans including tax .
To prove
Let us assume that the sale price of the jeans including tax be x .
As given
Michael is buying a pair of jeans that regularly cost $40.
They are on sale for 20% off.
If the tax rate is 8% .
20% is written in the decimal form

= 0.20
8% is written in the decimal form

= 0.08
Than the equation becomes
x = 40 - 40 × 0.20 + 40 × 0.08
x = 40 - 8 + 3.2
x = 43.2 - 8
x = $35.2
Therefore the sale price of the jeans including tax be $ 35.2 .
Answer:
$38,465
Step-by-step explanation:
35 x 1,099 = 38,465
Answer:
s = 70
Step-by-step explanation:



<h2>Insta: 25k_kem</h2>