Answer:
The selling price is $99
Explanation:
The selling price of the product can be computed by adding required profit margin to the unit cost of the product.The required profit margin is the 10% return on invested assets.
Total variable cost $59*10000 =$590,000
Fixed expenses ($180,000+$60,000) =$240,000
desired profit margin(10%*$600,000) =$60,000
Total sales revenue =$990,0000
price per unit=$990,000/10000=$99
The cost-plus approach to product pricing gives $99
Answer:
C. Agents
Explanation:
They are sales representatives for manufacturers or wholesalers and usually are hired on a commission basis.
Answer:
high watermark
Explanation:
A high watermark refers to the mark at which the investment could be reached at a high peak. It to be calculated on that date when the performance fees are charged and it could be charged only on that case when there is a rise in the value of the portfolio
Moreover, in the high watermarks there is no need to pay the performance based fee when there is a poor performance
Therefore the given situation represent the high watermark
Answer:
1. $70
2. $106.42
Explanation:
(1) Variable manufacturing cost per unit:
= Direct labor + Direct material + Variable overhead
= $10 + $34 + $26
= $70
(2) Full cost per unit:
= Direct labor + Direct material + Variable overhead + Variable selling cost + (Fixed ÷ 1,200)
= $10 + $34 + $26 + $5 + [(19,500 + 18,200) ÷ 1,200)]
= $75 + $31.42
= $106.42
Answer:
product drugs
Explanation:
can mess you up mentally and is bad for you and is banned to use and the more you use it the more you will be addicted