1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LenKa [72]
3 years ago
15

The sum of two numbers is 28. one number is 14 more. find the numbers

Mathematics
1 answer:
ruslelena [56]3 years ago
5 0
The numbers are:  "7 " and "21 " .
_______________________________________
Explanation:
_______________________________________
The numbers are:  "x"  and "x + 14" .

x + (x + 14) = 28 .  Solve for "x" ; and then solve for "x + 14" .
_______________________________________
 → x + (x + 14) = 28 ;

Rewrite as:

 →  x + x + 14 = 28 ;

 →  1x + 1x + 14 = 28 ;

 →  2x + 14 = 28 ; 
  
 Subtract "14" from each side of the equation;
 
 →  2x + 14 − 14 = 28 <span>− 14 ;

</span> →  2x = 14  ;

Divide EACH SIDE of the equation by "2" ;
     to isolate "x" on one side of the equation; & to solve for "x" ;

 →  2x / 2 = 14 / 2 ;

 →  x = 7 . 
_________________________________________
So;  one of the numbers is:  " 7 " .

The other number is:  " x + 14 " ; which equals: " 7 + 14 = 21".

The other number is:  "21 " .
_________________________________________
The numbers are:  "7 " and "21 " .
_________________________________________
You might be interested in
Which is a better deal per ounce? 24 ounces for $2. 99 or 36 ounces for $4. 99?
Shkiper50 [21]

Answer:

24 for 2.99

Step-by-step explanation:

2.99/24 = $0.1245 per ounce
4.99/36  = $0.1386 per ounce

So the 36 cost more per ounce.

5 0
2 years ago
-9x-3y=-18 -3x+y=4 solve the system of equation
Slav-nsk [51]
Answer would be x = 1/3 and y = 5
5 0
3 years ago
Niko bought 4 stamps each week for 3 weeks. He wants to put 6 stamps on each page of his album. How many pages will niko use?
astraxan [27]
You multiply 4 by 3 because he got 4 stamps each week for 3 weeks. That leads to it being 12 stamps in total. 
He wants 6 stamps out of 12 on each page of his album, so you divide 12 by 6 and get two. 
He will use 2 pages.
The tools used were mathematical reasoning, multiplication and division. 
8 0
4 years ago
PLEASE HELP ASAP !!!
BartSMP [9]
You know that a straight line has an angle of 180 degrees; 

48+x+x=180 <-- since they are all on the same time
48+2x=180 
2x=180-48 
2x=132
x=132/2
x=66

Therefore, the x value is 66 degree. 

Hope I helped :) 
8 0
3 years ago
1. What is the domainof the relation {(3,4), (1,2), (-3, -5), (0, -8)}?
Marizza181 [45]
Wouldn’t it be D. since the domain is x. (x,y)
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Brandy paid $20.14 for school supplies, after-tax, and the tax rate is 6%. What was the original price of the school supplies?
    10·1 answer
  • Please help im having trouble with this one
    5·2 answers
  • Sasha’s daily tips this work week were $43, $32, $65, $88, $50, and $72. Is Sasha correct in thinking that the mean accurately r
    11·2 answers
  • Solve for y:<br> 3x + y = 12
    14·1 answer
  • PLEASE ASSIST ME WITH THIS
    9·2 answers
  • What is 96-6xsquared
    14·1 answer
  • 5.975 x 1024 plsss solve it​
    14·1 answer
  • Match each equation with the correct table. y=-2/3x + 1
    7·1 answer
  • Find the Perimeter of the parallelogram with endpoints A(0, 2), B(2,5), C(5,0), and D(3,<br> -3).
    10·1 answer
  • 1. (-4)+(-18)=
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!