Answer:
24 for 2.99
Step-by-step explanation:
2.99/24 = $0.1245 per ounce
4.99/36 = $0.1386 per ounce
So the 36 cost more per ounce.
Answer would be x = 1/3 and y = 5
You multiply 4 by 3 because he got 4 stamps each week for 3 weeks. That leads to it being 12 stamps in total.
He wants 6 stamps out of 12 on each page of his album, so you divide 12 by 6 and get two.
He will use 2 pages.
The tools used were mathematical reasoning, multiplication and division.
You know that a straight line has an angle of 180 degrees;
48+x+x=180 <-- since they are all on the same time
48+2x=180
2x=180-48
2x=132
x=132/2
x=66
Therefore, the x value is 66 degree.
Hope I helped :)
Wouldn’t it be D. since the domain is x. (x,y)