1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Masja [62]
3 years ago
12

In the figure, lines a, b, and c are parallel and m∠4=156° . Drag and drop the correct angle measure for each angle.

Mathematics
2 answers:
lutik1710 [3]3 years ago
6 0
Those are the perfect answer
well done:)

but please <span>Brainliest mark me as the answer and thank me
and all the best</span>
gayaneshka [121]3 years ago
6 0

Answer:

m

m

m

m

Step-by-step explanation:

Part 1) If line a is parallel to line b

then

m -----> by alternate exterior angles

so

we have

m

therefore

m

Part 2) we know that

m -----> by supplementary angles

we have

m

substitute

156\°+m

m

Part 3) If line a is parallel to line b

then

m -----> by alternate interior angles

so

we have

m

therefore

m

Part 4) If line b is parallel to line c

then

m -----> by corresponding angles

so

we have

m

therefore

m

You might be interested in
30000 is ____ times as much as 30
drek231 [11]

Answer: 1000


Step-by-step explanation:

Well, what times thirty will equal 30,000

30*x=30000

x=1000

You can also figure this out by seeing how many zeros were added to 30,000.

If you found this helpful, please, if you do not mind giving me brainliest! Thanks! :)

5 0
3 years ago
GIVING BRAINLIEST OUT FOR WHOEVER IS CORRECT AND FAST!<br> All factors of 40, 41, 3526, and 1001.
mel-nik [20]

Answer:

Step-by-step explanation:

factors for

40=1,2,4,5,8,10,20,40

41=1,41  prime

3526=1,2,41,43,82,86,1763,3526

1001=1,7,11,13,77,91,143,1001

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The monthly budget for the front of the house is $9,000. You spent 6% of the budget on fresh flowers. How much did you spend on
adelina 88 [10]

Answer:

$540

Step-by-step explanation:

Since we are paying 6% of the money on flowers we need to multiply our budget by .06. Let x equal the amount of money we payed for flowers.

x=9000*.06

Multiple the two numbers

x=540

We payed $540 for the flowers

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How long will it take Lola to travel from Paris to nice?
djyliett [7]

5 hours if you convert 180 kilometers to meters its 180,000 meters. 180,000 meters time 5 is 900,000

3 0
3 years ago
Which equation demonstrates the additive identity property?
Alik [6]

Answer:

The second one

Step-by-step explanation:

Additive identity is adding 0 to a number

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Write in exponent form 85
    10·1 answer
  • Determine if any are parallel or perpendicular
    12·1 answer
  • Help I need to graduate
    5·1 answer
  • Jhonny has read 115 pages of a 305-page book. He reads 10 pages each day. How many days will it take to finish?
    12·1 answer
  • Point K is on line segment JL. Given KL = 6 and JK = 14, determine the length<br> JL.
    15·1 answer
  • Which distribution has the greatest spread?
    14·2 answers
  • $4.25 for 64 fluid ounces .<br><br> What is the unit rate
    6·2 answers
  • 64.135=10.1(4.7+c)/2 What is the value of c
    13·1 answer
  • How is 0.09 smaller than 0.1
    6·1 answer
  • Help!
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!