1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
larisa [96]
3 years ago
13

Matthew has 30 stamps in his collection. Matthew's father has 10 times stamps as Matthew. How many stamps does Matthew's father

have?
Mathematics
1 answer:
balandron [24]3 years ago
4 0
30x10=300 Stamps (remember to add the "stamps" or your teacher may count it against you)
You might be interested in
A basket contains 12 apples and some other fruit. Write an equation that could be used to find the total number of fruits in the
o-na [289]
A basket contains 12 apples and some other fruit
40% of the total fruit are apples...so 40% of the total fruit is 12..

0.40x = 12....with x being the total fruit in the basket <== ur equation
x = 12 / 0.40
x = 30....and u have 30 pieces of fruit in the basket
7 0
3 years ago
What is the value of 3 to the 2 power +5 times+25?
tester [92]

Answer:


Step-by-step explanation:

3(3)^2 + 5(3) + 25

3*3 = 9, 5*3 = 15

3(9) + 15 + 25

27 + 15 + 25 = 67

7 0
3 years ago
Let’s now add x to both sides of the equation and consider the new equation x squared+5+x=11
irina1246 [14]

Answer:x=3


Step-by-step explanation:x squared is one x.you then add the X's to get 2x.then you subtract the five on the other side to get 2x=6.after you get that you divide both sides by 2 to get x=3

3 0
3 years ago
The price of a sweatshirt at a local shop is twice the price of a pair of shorts. The price of a T-shirt at the shop is $4 less
fomenos

Answer:

The answer to your question is below

Step-by-step explanation:

Equation 1

                            $sweatshirt = 2 pair of shorts

                                    <u>  w = 2h</u>

Equation 2

$t-shirt = $pair of shorts  - $4

                                <u>      t = h - 4</u>

Equation 3

Total cost = 3 sweatshirts + 2 pairs of shorts + 5 t-shirts

<u>Total cost = 3w + 2h + 5t = 136 </u>    

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP ME WITH PRE CALC!! 50 PTS AND BRAINLIEST FOR CORRECT ANSWERS!!!!
Inessa [10]

Answer:

numero tres es correcto

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Identify the errors made in finding the inverse of y = x2 + 12x.
    14·2 answers
  • Doug has volunteered to help with the community clean-up project. He will work a total of 1779 hours. He plans to work 313 hours
    14·1 answer
  • Veronica's fall football league has a phone tree in case games or practices are postponed. The coach calls 3 players. Then, each
    15·2 answers
  • To celebrate, Clare went out to eat with her 3 friends. Their meal, including tax, was $75. If they left a tip, what is their to
    11·1 answer
  • Study the following production possibility curve. The number of data points that illustrate the proper allocation of resources i
    15·2 answers
  • What is the answer to 64+(-15)+(-5)
    11·2 answers
  • A middle school with 375 students has 125 students in the eighth grade. Irene says that the eighth-grade class makes up of the s
    9·1 answer
  • Time Remaining
    11·1 answer
  • 4 pounds of grapes cost 5$ 7 pounds of grapes cost $8.75. What is the cost per pound?
    8·2 answers
  • Last year, Mr Salim bought a car for $120 000. This year, he sold it at a discount of 10%. How much did Mr Salim sell his car fo
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!