Answer:
36 cubes
Step-by-step explanation:
the pic is up there
Answer:
8/45
Step-by-step explanation:
<span>Potato salad=$2.25/(1 1/2)=$2.25/(1+0.5)=$2.25/1.5=$1.50 per pound
Ham=$2.00/(1/2)=$2.00/0.5=$4.00 per pound
Cheese: $0.60/(1/4)=$0.60/0.25=$2.40 per pound
A. 4 pounds of turkey, 1 pound of ham, and 1/2 pound of shrimp salad
1/2=0.5
Total cost: T
T=4($3.50)+1($4.00)+0.5($5.50)=$14.00+$4.00+$2.75→T=$20.75>$20 No
B. 1 1/2 pounds of cheese, 2 pounds of ham, and 1 1/2 pounds of shrimp salad
1 1/2=1+0.5=1.5
</span>Total cost: T
T=1.5($2.40)+2($4.00)+1.5($5.50)=$3.60+$8.00+$8.25→T=$19.85
<span>$18.00<$19.85<$20.00 Ok
C. 3 1/2 pounds of potato salad, 3/4 pound of ham, 1 pound of cheese, and 2 pounds of turkey
3 1/2=3+0.5=3.5
3/4=0.75
</span>Total cost: T
T=3.5($1.50)+0.75($4.00)+1($2.40)+2($3.50)=$5.25+$3.00+$2.40+$7.00→
T=$17.65
$18.00<$17.65<$20.00 Ok<span>
D. 2 pounds of shrimp salad, 1/2 pound of ham, 1 pound of turkey, and 2 pounds of potato salad
</span>1/2=0.5
Total cost: T
T=2($5.50)+0.5($4.00)+1($3.50)+2($1.50)=$11.00+$2.00+$3.50+$3.00→
T=$19.50
$18.00<$19.50<$20.00 Ok
Answer: S<span>he could have purchased combinations B, C, or D</span>
The value of x in the equation
is x = -1 or x = -2
<h3>How to solve the equation?</h3>
The equation is given as:

Start by taking the LCM

Expand the denominator

Cancel out the common factor
4x(x - 2) - 5x(x - 1)= 2
Expand

Evaluate the like terms

Rewrite as:

Expand

Factorize
x(x + 2) + 1(x + 2) = 0
Factor out x + 2
(x + 1)(x + 2) = 0
Solve for x
x = -1 or x = -2
Hence, the value of x in the equation
is x = -1 or x = -2
Read more about rational equations at:
brainly.com/question/1851758
#SPJ1