You need the distributive propery so you do 5 times 3p and get 15p and then 5times 4r and get 20r so 15p plus 20r
<em>Answer:</em>
<em>$0.38 per yard</em>
<em>Step-by-step explanation:</em>
<em>Step 1:</em>
Given; A 9-yard roll of string that costs $3.42.
Required; To find the unit price
<em> Step 2:</em>
Convert $3.42 to cents

<em>Step 3:</em>
<em>Find the unit price</em>




<em>Convert to dollars</em>


Hence the unit price is $0.38 per yard.
Answer:
using the y intercept formula
Answer:
Function B has the greater rate of change
Step-by-step explanation:
Function A has a slope of 1/3
Function B has a slope of 1/2
When comparing slopes, the higher value has the greater rate of change
1/2 > 1/3
Answer:
c) The car dealer's business is expanding rapidly.
Step-by-step explanation:
You can tell because they're selling more and more every month.