Answer: A
Step-by-step explanation: square has 4 sides 10/4=2.5
Answer:
Step-by-step explanation:
To find the slope from two points you can use the following formula:
Now substitute the two sets of points
Substitute the values like this:
and
Now you will need to simplify the following expression:
Make sure that denominators are the same before substracting:
when you divide with a fractional number you only need to flip the second fraction over (find its reciprocal). Then just multiply:
Very much alot of very large amouts of big moneys that are worth a large amout
Answer:
x = -11/9
Step-by-step explanation:
7(x+3)=-2(x-5)
Distribute
7x+21 = -2x+10
Add 2x to each side
7x+21 +2x = -2x+10+2x
9x +21 = 10
Subtract 21 from each side
9x +21-21 = 10-21
9x = -11
Divide each side by 9
9x/9 = -11/9
x = -11/9
10 lbs of apples will cost $55
How? Well...
First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.