1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Radda [10]
3 years ago
11

Harrold bought 1.4 pounds of fruit from the market that cost $12.60 how much did he pay per pound for fruit

Mathematics
2 answers:
bekas [8.4K]3 years ago
7 0
12.60÷1.4=9
9$ per pound of fruit
Svetllana [295]3 years ago
5 0
Divide the price by the amount of fruit.

12.6÷1.4=9

9 dollars per pound
You might be interested in
It’s ratios can someone help look at the picture for the question
jolli1 [7]

Answer:

8:4

Step-by-step explanation:

the ratio of apple to orange juice is how much of each is used. to find how much is used for one smoothie look at the table. it says 8 of apple juice and four of orange juice. now make a ratio between the two. apply juice: orange juice=8:4

hope this helps, also what grade is this question for?

7 0
2 years ago
What's $10,100 Afghanistan converted into US$ <br><br> Please answer with how you got your answer
Wewaii [24]

Hi :)

10, 100 Afghani Afghani (currency name) is $1212 USD with the conversion you provided. Today it's like $117.41.

7 0
2 years ago
Complete the table to show the steps for combining like terms
Fantom [35]

Answer:

check the illustration I provided

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Can someone help me out with this ? 8(1 - 8p) + 8p
goldfiish [28.3K]
8(1-8p) + 8p
8 - 64p + 8p
8 - 56p
8 = 56p
1/7 = p
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help 30 points
KIM [24]
The answer to the equation is 298
4 0
3 years ago
Other questions:
  • (5,-2)and (9,6)write the equationof the line slope intercept form and then standard form that passes through given points show w
    7·1 answer
  • 10=2/3n+8<br>what is n ?​
    7·2 answers
  • PLS I need help with this,
    12·1 answer
  • Given the lease terms below, what is the total price of the car if you buy it after leasing, and you do not get the security dep
    7·1 answer
  • 64 is 4 times the difference between a and 44, a is greater than 44
    6·1 answer
  • Determine the total annual FICA tax for an annual salary of $165,000. Use $106,800 for maximum taxable earnings.
    11·2 answers
  • The blue segment below is a radius of 0. What is the length of the diameter<br> of the circle?
    9·1 answer
  • Y-5=1/3<br><br><br> Helpppp!!!!!!
    10·1 answer
  • 1/2 •x=1/2•7 what is the property
    7·1 answer
  • Help! Please no links or I will report u!!
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!