1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rina8888 [55]
2 years ago
12

All businesses encounter difficulties and must deliver bad news. Bad news can be disappointing, irritating, and even maddening t

o the receiver of the message; consequently, such messages must be written carefully.
If the receiver of a negative message believes _______________ (what goes into the blank) , bad feelings can be reduced.

options:

A. the matter was handled fairly

B. the truth is obvious

C. the matter was inconsequential
Business
1 answer:
Stella [2.4K]2 years ago
5 0

Answer:

The correct option is A

Explanation:

In order to reduce the bad feelings which are linked with the negative messages, one must make sure that the receiver knows the reason for the rejection and feels the news was sensitive and also believes that the matter was handled carefully and fairly.

A negative message which is insincere could be irritating, maddening and frustrating to the receiver. So, the message should not lead the reader to trust or believe.

You might be interested in
The selected inventory costing method impacts:________
Alisiya [41]

Answer:

The correct option is a) Gross profit and ending inventory.

Explanation:

The inventory technique is a method of accounting for calculating the value of an inventory. The approach calculates the ending inventory balance by comparing the inventory cost to the merchandise price.

There are three methods for valuing inventory whic are FIFO (First In, First Out), LIFO (Last In, First Out), and WAC (Weighted Average Cost) (Weighted Average Cost). The gross profit and ending inventory are affected differently by each of these costing methods.

This implies that the selected inventory costing method impacts gross profit and ending inventory.

Therefore, the correct option is a) Gross profit and ending inventory.

4 0
2 years ago
Explain why is it useful to identify workers within a specialist area
ANTONII [103]

it is useful to identify workers within a specialist area because if you need something done quickly and accurately, you can call the person who is really good at something, to help you without worrying if you wont complete the task on time.

3 0
2 years ago
Rivera Company has several processing departments. Costs charged to the Assembly Department for November 2020 totaled $2,288,076
Xelga [282]

Answer:

Using the FIFO cost method:

beginning WIP 34,600 units

materials $79,000 (100% complete)

conversion $48,200 (30% complete, 70% remaining = 24,220 EU)

units started 662,700

materials added $1,594,520

conversion costs added $566,356

ending WIP 24,100

100% complete for materials

40% complete for conversion = 9,640 EU

units completed and transferred out = 34,600 + 662,700 - 24,100 = 673,200

units started and completed = 662,700 - 34,600 - 24,100 = 604,000

total equivalent units for the month:

materials 662,700

conversion = 24,220 + 604,000 + 9,640 = 637,860

total cost per EU:

materials = $1,594,520 / 662,700 = $2.4061

conversion = $566,356 / 637,860 = $0.8879

total = $3.294

cost of ending WIP:

materials = 24,100 x $2.4061 = $57,987

conversion = 9,640 x $0.8879 = $8,559.36 ≈ $8,559

total = $66,546

cost of units transferred out = $79,000 + $48,200 + $1,594,520 + $566,356 - $66,546 = $2,221,530

total units transferred out = 673,200

production cost per unit = $2,221,530 / 673,200 = $3.30

3 0
3 years ago
Soccer Wholesale purchased land and a warehouse for $990,000. In addition to the purchase price, Soccer Wholesale makes the foll
Elan Coil [88]

Answer:

Cost of land= $1,124,100

Explanation:

<em>According to International accounting standards(IAS) 16 ,The cost of land includes purchase cost plus all other costs necessary to bring and make it ready for the intended use. </em>

<em>These costs include purchase cost, fees and commission associated with the purchase transaction. </em>

Further more, included in the historical cost are the net demolition cost of old structure to prepare the land for use. Net cost here means cost of demolition less any incidental proceed from the old structure.

However, remember that land is not depreciated because it has an infinite life span.

So using the historical cost principle the cost of the land

Cost of land = 990,000 + 49,600 +2300 + 6, 900 + 75,300=  1,124,100.00

Cost of land= $1,124,100

6 0
2 years ago
After a third complaint about how her company was handling customer service requests, catalina developed a code of ethics to spe
Arisa [49]

The code of ethics which Catalina developed is supposed to spell out how her staff will interact with customers, fellow employees, and members of the general public.

<h3>What is the purpose of a Code of Ethics?</h3>

The Code of ethics is an organizational blueprint that spells out the behavior of staff or employees which when followed to the letter ensures, that the image or the organization is associated with the highest levels of:

  • Professionalism
  • Integrity and
  • Honesty,

These help to increase brand equity.

Please see the link below for more about the Code of Ethics:

brainly.com/question/11634495

6 0
2 years ago
Other questions:
  • _____ lets programmers create Web pages that will update asynchronously while the rest of the Web page continues to be displayed
    11·1 answer
  • Match your vocabulary word with the phrase that defines it. 1 . how land is used in cities overurbanization 2 . a situation in w
    14·1 answer
  • Help marketing multiple choice which is it
    8·1 answer
  • Schnucks Supermarket promotes products like milk, eggs and other daily essentials at very low prices in order to attract consume
    6·1 answer
  • Oriole’s Electronic Repair Shop started the year with total assets of $300000 and total liabilities of $208000. During the year,
    13·1 answer
  • Which two advantages do renters have that home buyers don’t have?
    7·1 answer
  • Office Depot promises an exceptional online shopping experience, free delivery for purchases over $35, buy-online-collect in sto
    13·1 answer
  • Let’s assume that the total possible number of job evaluation points is 875 rather than 1,000. Based on the following weighting
    5·1 answer
  • Help me please please
    11·2 answers
  • Situation:
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!