1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vladimir79 [104]
2 years ago
7

margo can purchase tile at a store for $0.79 per tile and rent a tile saw for $24 at another store she can borrow the tile saw f

or free if she buys tiles there for $1.19 per tile how mant tiles must she buy for the cost to be the same at both stores?
Mathematics
1 answer:
dimaraw [331]2 years ago
4 0
She must by 60 tiles for the prices to be even. 24+0.79x=1.19x x=amount of tiles. you subtract 0.79x from both sides. you should get 24=0.4x. then you divide 0.4 from both sides. you should get 60=x
You might be interested in
Joe is 20 years old. His sister is half his age less 7. How old is his sister?
MakcuM [25]
The answer is 3. 20/2=10 10-7=3
3 0
3 years ago
What is a distinct factor in math?
Mrac [35]
Distinct prime factors are factors that can not be reduced any further.... Such factors are like 3,5, and 7.
7 0
3 years ago
You decide to study the effects of smoking, drinking and partying on life satisfaction. To do so, you assign people randomly to
Klio2033 [76]

Answer:

3 factors ; 18 total conditions

Step-by-step explanation:

The study focuses on the 3 factirs which impacts life satisfaction. Thses factors are : Smoking ; Drinking and Partying and they constitute the 3 different factor variables in the study.

For each factor variable, each has a number of different conditions ;

For smoking : 2 conditions (smoking and not smoking)

Drinking : 3 conditions (no alcohol, 1 / day ; several per day)

Partying : 3 conditions (no partying, 1 hour of partying / day, 2 hours of partying / day)

Total number of conditions :

(2 * 3 * 3) = 18 conditions

4 0
2 years ago
4x2 + 4x =- 4<br> Find the solutions to the Quadratic equation.
VashaNatasha [74]

Answer:

x=-3

Step-by-step explanation:

(4)(2) + 4x = -4

                   multiply the 4 and 2

8 + 4x = -4

                   subtract 8 from both sides

4x = -12

                   divide both sides by 4

x = -3

7 0
3 years ago
Katie wants to buy some popcorn for her family at the theater. Each small tub of popcorn costs $3 and each large tub of popcorn
Molodets [167]

For this case we propose a system of equations:

x: Represents the amount of small popcorn tubs

y: Represents the amount of large popcorn tubs

According to the data we have to:

3x + 4y = 24 (Spending all the money in your wallet)

x + y = 7 (Buying 7 popcorn tubs)

From the second equation we have:

x = 7-y

Substituting in the first equation:

3 (7-y) + 4y = 24\\21-3y + 4y = 24\\21 + y = 24\\y = 24-21\\y = 3

Thus, Katie can buy 3 large tubs of popcorn.

So:

x = 7-3\\x = 4

In addition, you can buy 4 small tubs of popcorn.

Answer:

3 large popcorn tubs.

4 small popcorn tubs.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Anyone know how to check solution, please help if u do
    11·1 answer
  • A store has a sale on paper cups, 200 cups for $15.00. During the sale, what is the unit price per cup?
    12·1 answer
  • Suppose an investment of $1,800 doubles in value every 7 years. How much is the investment worth after 42 years?
    8·2 answers
  • Sammy goes to McDonalds for lunch. He is on a diet that requires that he consume no more than 150 grams of carbohydrates for lun
    8·1 answer
  • Help please????!!!!!
    13·1 answer
  • Consider the probability that no fewer than 74 out of 112 houses will lose power once a year. Assume the probability that a give
    13·1 answer
  • Select all the options that have the same value as 3 1/2 % of 20.
    7·1 answer
  • It costs 2.5 cents to copy a page. How many pages can you copy for $\$20$?
    13·1 answer
  • 6. If l // k and k // m, then
    14·1 answer
  • Find one possible missing coordinate so that the point becomes a solution to the given inequality. (x, 8) is a solution to 3x -
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!