1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Colt1911 [192]
3 years ago
5

Use the formula A=p(1+rt) to find the value of p when a=4774 r =0.06 and t=9

Mathematics
1 answer:
Talja [164]3 years ago
7 0
The answer is clear when you devide both sides by (1+rt) which gives you:
p=\frac{A}{(1+rt)}

then just change symbols to numbers a=4774, r=0.06, t=9 and count.
You might be interested in
In two or more complete sentences describe whether or not the given relation represents a function.
vichka [17]
To be a function each x-value (input) should have only one y-value (output). Here you can see when x=2 it has an output of either 5 or 1. Therefore, the relation is NOT a function.
4 0
3 years ago
Raul plans to run 30 miles this week. He wants to run the same number of miles each day of the week. He says he will run 7/30 mi
dmitriy555 [2]
No, because if he runs 7/30 mile each day he will run 210 miles each week because he is running 30 miles every day so he has to run 7/4.28 miles each day of the week to get 30 miles each week.
3 0
2 years ago
Bob is on the school swim team and has practice 4 days per week. He has to practice twice per day, in the morning and in the eve
mylen [45]

Answer:

1h every morning

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
The average of 9 scores is x. If the tenth score is 36 points more than x, by how many points will the tenth score raise the ave
Alecsey [184]

Answer:

3.6

Step-by-step explanation:

The average of 9 scores is x.

average = (sum of scores)/(number of scores)

x = (sum of scores)/9

sum of scores = 9x

The sum of the 9 scores is 9x.

The tenth score is 36 more than x, so it is x + 36.

The sum of the 10 scores is 9x + x + 36 = 10x + 36.

The average of the 10 scores is (10x + 36)/10 = x + 3.6

The difference of averages is

x + 3.6 - x = 3.6

5 0
3 years ago
2 tons of mulch cost $14,720.00. What is the price per pound?
Norma-Jean [14]

Answer:the anser is $7,360

Step-by-step explanation:

all you need to do is divide 14,720 by 2 to get 7,360 because you are needing to know how much is one pound of mulch and you have twice the mount so all you need is to divide :)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Write a subtraction fact that will give the same difference as 15-7
    14·1 answer
  • Ben earns 9 dollars per hour and 6 dollars for each delivery he makes.He wants to earn more than 155 dollars in a 8 hour work da
    13·2 answers
  • To find the height of a pole, a surveyor moves 160 feet away from the base of the pole and then, with a transit 6 feet tall, mea
    15·1 answer
  • Collins Middle School has 224 sixth grade students. If the sixth grade is 35% of the total school, how many students are in the
    6·1 answer
  • What is the x-coordinate of the red point
    10·2 answers
  • 5^3x +2 = 25^x – 8<br><br>step by step please​
    11·1 answer
  • I don’t get it I need help
    13·1 answer
  • Justin says that if the diameter of any circle is 15 feet then its radius must 10
    15·1 answer
  • There are 4 blue marbles, 8 red marbles and 5 green marbles. Write a part to whole ratio comparing green marbles.
    13·2 answers
  • A(x) = x( 48 - x)<br> When is A(x) at its maximum?<br> Explain or show how you know.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!