1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
boyakko [2]
3 years ago
11

67.901 + 4.2

Mathematics
2 answers:
ANTONII [103]3 years ago
5 0
Can you explain better.
joja [24]3 years ago
3 0
I dont understand this what do the numbers represent
You might be interested in
. Complete the missing steps in the paragraph proof of Theorem 3-8.
Crank
To solve for the missing steps, let's rewrite first the problem.

Given:

In a plane, line m is perpendicular to line t or  m⟂t
                  line n is perpendicular to line t  or  n⟂t


Required:

Prove that line m and n are parallel lines


Solution:

We know that line t is the transversal of the lines m and n.

With reference to the figure above, 

∠ 2 and ∠ 6 are right angles by definition of <u>perpendicular lines</u>. This states that if two lines are perpendicular with each other, they intersect at right angles.

So ∠ 2 ≅ ∠ 6. Since <u>corresponding</u> angles are congruent. 

Therefore, line m and line n are parallel lines.
<span>
<em>ANSWERS: perpendicular lines, corresponding</em>

</span>
8 0
3 years ago
Evaluate x4 + 4x3 - 2x2 + 11x - 6 for x = 3
erica [24]

Step-by-step explanation:

f(x)  =  {x}^{4}  + 4 {x}^{3}  - 2 {x}^{2}  + 11x - 6

f(3) =  {3}^{4}  + 4. {3}^{3}  - 2. {3}^{2}  + 11.3 - 6

f(3) = 81 + 4.27 - 2.9 + 33 - 6

f(3) = 81 + 108 - 18 + 33 - 6

f(3) = 198

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Yea I need help !! I can't understand this!!
oksano4ka [1.4K]
40. 24+26=50 41. I don't understand that one either what grade are you in?
4 0
3 years ago
9. Write the equation in standard form: 25x2 –16y2 = 400
mafiozo [28]

Answer:

25x^2 - 16y^2 - 400 = 0

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
11.) The sequence below shows the number of trees a nursery plants each year.
hjlf

Answer:

A. ez

Step-by-step explanation:

_sequences_eoc_prep_solutions.pdf

SKATE OR DIE

4 0
2 years ago
Other questions:
  • A B C D E Confirm Supplies for last year cost $1,477, which was $177 over budget. Rounded to the nearest 1%, by what percent did
    7·1 answer
  • Write the expression as a product: <br><br> (4a–3)^2–16
    7·1 answer
  • If 375 miles in 5 hours how many miles per hour
    15·2 answers
  • What is 2 3/4as an improper fraction
    8·2 answers
  • andrea has a mystery number that is not on the hundreds chart. the product of the digits of her number is 36. her number is prim
    13·1 answer
  • Find the slope of line passing through the points (6, 2) and (6, -3)
    14·1 answer
  • The cost of 5 scarves is $61.25. What is the unit price?
    14·2 answers
  • Pls help and show workings
    10·1 answer
  • Label each fifth on the number line. )
    14·1 answer
  • Sommme help ill give u 100 points
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!