1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stich3 [128]
3 years ago
10

Write an equivalent expression for 4(2x+5

Mathematics
2 answers:
Verizon [17]3 years ago
8 0
4(2x +5) = (8x + 20) 

8x =20 is an equivalent expression
 

lord [1]3 years ago
4 0

Answer:

the equivalent expression would be 8x+20.

Hope this helps!

You might be interested in
Help with this polynomial problem.​
Anastasy [175]

Answer:

i cannt see it

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Help me with out this one thanks!
zavuch27 [327]

Answer:

9.5

Step-by-step explanation:

It keeps repeating the line goes all the way up then it keeps going to 9 then to 9.5 in the middle of 9 so it means its in between 10 so its 9.5 to 9 then 9.5 it repeats so mostly the answer is 9.5

hope i helped

please mark me as brainliest please

7 0
3 years ago
Marge is twice as old as Consuelo. The sum of their ages seven years ago was 13. How old are they now?
Trava [24]
Merge is 18.
Conseulo is 9
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mark is comparing prices of different brands before he goes shopping. Who has the best deal on ice cream​? ​ ​Brand Size & P
Mariana [72]

Answer:

Breyers is the correct answer

Step-by-step explanation:

$4.50/30 oz = .15

$15.36/128 oz = .12

$2.88/16 oz = .18

7 0
3 years ago
Please show your work<br> <img src="https://tex.z-dn.net/?f=1%5Cfrac%7B2%7D%7B3%7D%20%2B%202%5Cfrac%7B3%7D%7B4%7D" id="TexFormul
Shkiper50 [21]

Answer:

→1 \frac{2}{3}  + 2 \frac{3}{4}  \\  =  \frac{5}{3}  +  \frac{11}{4}  \\  =  \frac{20 + 33}{12}  \\  = \frac{53}{12}\\ =\boxed{4\frac{5}{12}}✓

  • <u>5</u><u>3</u><u>/</u><u>1</u><u>2</u> is the right answer.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need help asap!!!!! pls you’ll earn brainlist
    15·1 answer
  • A store buys a pack of gum for 33 cents per pack from their supplier.  How much would 12 packs cost?
    14·2 answers
  • A community hall is in the shape of a cuboid.
    5·1 answer
  • Which of the following equations below is a linear inequality?
    14·1 answer
  • Write the composite number for each prime factorization. You may wish to use a calculator.
    8·1 answer
  • In a recent survey, three out of every five teenagers said they listen to music while studying.
    11·1 answer
  • • The manager of a bookstore uses the equation 8 = p - 3.5 to find the price a student pays for a book.
    15·2 answers
  • A number is multiplied by 6, then 8 is subtracted from the product. The result is
    12·1 answer
  • What is the volume of the circular cone below?
    10·1 answer
  • I Need Help Please I dont understand?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!