HOPE YOU CAN READ THE EXCEL FILE
Answer:
You will be spending for Soda A for about 1 more cent than Soda B
Step-by-step explanation:
Find the rate of both sodas.
Soda A.
1.49 / 28 = $0.0532 per oz.
Soda B.
0.95 / 21 = $0.0452 per oz.
Answer:
Option B. 
Step-by-step explanation:
we know that
The volume of a cone is equal to

Solve for the radius r
That means-----> isolate the variable r
Multiply by 3 both sides

Divide by
both sides

square root both sides

Answer:
k = 33
Step-by-step explanation:
33 ÷ -11 = -3
SIMPLE DIVISION lol
Answer:
The general solution is

+ 
Step-by-step explanation:
Step :1:-
Given differential equation y(4) − 2y''' + y'' = e^x + 1
The differential operator form of the given differential equation
comparing f(D)y = e^ x+1
The auxiliary equation (A.E) f(m) = 0




The roots are m=0,0 and m =1,1
complementary function is 
<u>Step 2</u>:-
The particular equation is 
P.I = 
P.I = 
P.I = 



applying in integration u v formula

= 





again integration 
The general solution is 

+ 