Currently, in the United States, the greatest volume of goods and services are shipped by rail.
Answer:
D. $28.50
Explanation:
Peach Equivalent-unit cost = Total Cost / Units
Peach Equivalent-unit cost = ($966000 + $231000) / (40000 units + (10000 units*20% completion))
Peach Equivalent-unit cost = $1197000 / (40000 units + 2000 units)
Peach Equivalent-unit cost = $1197000 / 42000 units
Peach Equivalent-unit cost = $28.50
Answer
A. 48.000
The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.
Step-by-step explanation:
You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.
Be prepared for the worse, be expected for 100 or even 1000 people to show, even though it might not happen. Be prepared! Run your lines to the point to where they are drilled into your brain and most of all stay calm. You definitely do not want to have a panic attack while your giving your speech. Find a familiar face in the crowd and focus on them, if there are none, imagine everyone naked. Be energetic and do not drone on, make it exciting.
Good luck
Answer:
$3,504
Explanation:
Catering supplies = $500 + $76 x j + $14 x m
where,
j = number of jobs in a month
m = number of meals in a month
therefore,
Planning budget for June, use the Actual number of jobs and meals into the formula (Actual Activity).
June Catering supplies = $500 + $76 x 13+ $14 x 144
= $3,504
Conclusion
The catering supplies in the planning budget for June would be closest to $3,504.