1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
guapka [62]
2 years ago
15

Laura paddles in her canoe at a speed of 5 mph for 5 miles. she then hops on her windsurfer and sails for 6 miles at a speed of

6 mph. for how long does laura travel?
Mathematics
1 answer:
Serhud [2]2 years ago
6 0
2 hours. What math is this? 
You might be interested in
Philip ran out of time while taking a multiple-choice test and plans to guess on the last 4 questions. Each question has 5 possi
belka [17]

Answer:

There is a 40.96% probability that he answers exactly 1 question correctly in the last 4 questions.

Step-by-step explanation:

For each question, there are only two possible outcomes. Either it is correct, or it is not. This means that we use the binomial probability distribution to solve this problem.

Binomial probability distribution

The binomial probability is the probability of exactly x successes on n repeated trials, and X can only have two outcomes.

In which  is the number of different combinatios of x objects from a set of n elements, given by the following formula.

And p is the probability of X happening.

In this problem we have that:

There are four questions, so n = 4.

Each question has 5 options, one of which is correct. So

What is the probability that he answers exactly 1 question correctly in the last 4 questions?

This is

There is a 40.96% probability that he answers exactly 1 question correctly in the last 4 questions.

My guess...

⊕⊕⊕

6 0
3 years ago
Here are some photos of my math home work please show some work.
Reika [66]

Answer:

I can answer 2-19.

Step-by-step explanation:

The first equation is x=0.

the second equation has no solution.

4 0
3 years ago
Need step-by-step. Please answer correctly. This determines what grade I get. I will mark brainliest to the first person who ans
tatyana61 [14]

Answer:

  3√3

Step-by-step explanation:

For the problem shown here, your answer 3√3 is correct.

When there is a radical by itself in the denominator, you multiply numerator and denominator by a radical that results in the product being rational. For a square root, that will usually be the same square root:

  \dfrac{9}{\sqrt{3}}=\dfrac{9}{\sqrt{3}}\cdot\dfrac{\sqrt{3}}{\sqrt{3}}=\dfrac{9\sqrt{3}}{3}=\boxed{3\sqrt{3}}

__

If the problem has a sum in the denominator involving a square root, then you multiply numerator and denominator by the conjugate of that sum (the sum with the sign changed). This uses the special product "difference of squares" to eliminate the radical term.

<u>Example</u>:

  \dfrac{9}{2-\sqrt{3}}=\dfrac{9}{2-\sqrt{3}}\cdot\dfrac{2+\sqrt{3}}{2+\sqrt{3}}=\dfrac{9(2+\sqrt{3})}{2^2-(\sqrt{3})^2}=\dfrac{18+9\sqrt{3}}{4-3}\\\\=\boxed{18+9\sqrt{3}}

__

It is easy to demonstrate that none of the offered choices for this problem has the same value as 9/√3.

9/√3 ≈ 5.196. Offered choices have values of about 4.798, 1.732, 6.681, 23.196 -- none even close.

Please discuss this question with your teacher.

3 0
2 years ago
Write the algebraic expression described. Recall that two angles are supplementary if their sum is 180 degrees. If one angle mea
Alina [70]
If one angle is d° then it's supplement is
(180-d)°
8 0
3 years ago
Is 2,12 4,24 6,36 8,48 10,60 proportional
Elena L [17]

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

12 divided by 2 = 6, 24 divided by 4 = 6, 36 divded by 6 = 6, 48 divded by 8 = 6, 60 divided by 10 = 6.  

All answers have 6 so yes it is proportional.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help with this question asap
    5·1 answer
  • Need help on this please answers these questions
    13·2 answers
  • How many sides does a regular polygon have that has an angle of rotation equal to 18 degrees.
    7·1 answer
  • A 16-fl oz bottle of juice cost $2.00 what is the unit cost
    10·1 answer
  • Adult tickets to a play cost $22. Tickets for children cost $15. Tickets for a group of 11 people cost $228. Write and solve a s
    7·1 answer
  • Is -5 degrease Fahrenheit &gt; -10 degrease Fahrenheit
    11·1 answer
  • Adam is a salesperson in a video store. He is paid $100 every week plus a commission of $5 on every DVD he sells. Which equation
    13·1 answer
  • After a game, Coach Jones wants to serve punch to the players on her soccer team. She will mix 2 quarts of ginger ale and 1 gall
    8·1 answer
  • $200 in the ratio 1:2:2 working out
    8·1 answer
  • Can someone plz help me on dis
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!