1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Butoxors [25]
3 years ago
13

a corner shelf is 1/4 of a circle and has a radius of 10.5 inches . Enter the area of the shelf in square inches . round your an

swer to the nearest hundredth .
Mathematics
1 answer:
schepotkina [342]3 years ago
5 0
First, find the area of the shelf if it were a full circle.
the formula for the area of a circle is a=pi(r squared)
a=pi (10.5 squared)
a=pi  x 110.25
a=3.14 x 110.25
a=346.185
now, you have to divide that area by 4 to get the area of the 1/4 circle
346.185/4=86.55
You might be interested in
In a survey, 26 voters were asked their ages. The results are shown below. Given a lower class limit of 20 and a class width of
levacccp [35]

Answer:

Waka Waka wa e e - queen shakira

7 0
3 years ago
Which equation demonstrates the additive identity property?
Anon25 [30]
(7+4i)+0=7+4i.
Hope it helps
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Quick!
MAVERICK [17]

Answer:

y=-x-2

Step-by-step explanation:

To find the slope of the line, you can use the slope formula. I did this with (-3,1) and (2,-4) to get: (1+4)/(-3-2). This ends up as -5/5, which simplifies to -1.

next I plugged in the slope and one point into the line equation: y=mx+b. I plugged in (-4)=(-1)(2)+b. This equated to b=-2.

Check Work:

The equation -4=(-1)(2)-2 is true

The equation 1=(-1)(-3)-2 is true

5 0
3 years ago
Choose the correct symbol from the drop-down list to compare the rational number
Kay [80]

Answer:

>

Step-by-step explanation:

If we plot -1.5 and -1.76, we would see thant -1.5 is to the right of -1.76

Right means larger here, so -1.5 is larger

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A swim coach has at most $800 to buy equipment for the swim team. Each pull buoy costs $5.50 and each kickboard costs $10. Let x
MissTica

Answer:

5.50x+10y≤800

Step-by-step explanation:

The pull bouys are $5.50 each (5.50x)

The kickboards are $10 each (10y)

And the words "at most" mean less than or equal to

Hope this helps

(can I plz have a brainliest)

3 0
4 years ago
Other questions:
  • There are 20 parrots at the animal sanctuary. Their population is increasing at a rate of 15% per year. There are also 24 snakes
    15·1 answer
  • If each cube represents 2 ml instead of 1 ml, how<br> much GREEN PAINT will we have?
    7·1 answer
  • what it the better value for the money, $8.99 for a package of 8 cold remedy capsules or $2.25 for 2 capsules​
    8·1 answer
  • (2.5-6.7)^2÷2/5 simplify. ​
    8·2 answers
  • Put the following numbers in order from least to greatest.
    8·2 answers
  • Can someone help me pls
    12·1 answer
  • Which of the following shows the inverse of {(0, 4), (5, -2), (-1, 8), (2, 5)}?
    10·1 answer
  • Tom bought a television and paid of the original price, including tax. The original price of the television was $500. How much c
    6·2 answers
  • Which of these procedures is NOT the same as multiplying a whole number by 1,000?
    6·1 answer
  • What does 4.6E−7 represent in a calculator?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!