1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
umka21 [38]
3 years ago
6

Shirts are nine dollars each you have a coupon that saves you five dollars off your purchase how much would it cost you to buy 6

shirts
Mathematics
1 answer:
KatRina [158]3 years ago
7 0

Answer:$49.00

Step-by-step explanation:

9x5-5=$49

You might be interested in
How to to determine if two polygons have the same side and shape
sveta [45]
Recall that two shapes are congruent if they have the same shape and size. When two shapes have the same shape but different sizes, we call the shapes similar. You can also think of similar objects or shapes as scaled versions of each other.
3 0
3 years ago
Tony borrows $7,000 from a friend
Orlov [11]

Answer:

5%100 ×R200

Step-by-step explanation:

Address and u the one for me please

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Marcus borrowed 9000 from his bank to buy a car. The bank charged him a simple interest rate of 1.25%. By the time he paid back
snow_lady [41]

Answer:

2.5 years

Step-by-step explanation:

Given data

P=9000

r= 1.25%

A= 9281.25

The simple interest expression is given as

A=P(1+rt)

substitute

9281.25= 9000(1+0.0125*t)

9281.25=9000+112.5t

collect like terms

9281.25-9000=112.5t

281.25= 112.5t

t= 281.25/112.5

t= 2.5

Hence the time is 2.5 years

7 0
3 years ago
How do you turn cm into mm
bazaltina [42]
Multiply the centimeters by 100
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Hiiii!
fenix001 [56]

Answer:

100,000,000

Step-by-step explanation:

You can just add up the zeros, if that makes sense.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A jar of jelly that weighs 4.25 Oz cost $2.89 what is the cost of 1 oz of jelly
    10·1 answer
  • admission to a circus is $16 for adults and $8 for children. Wright an expression to find the total cost of 3 adults tickets and
    13·2 answers
  • The planet mercury takes 56.6 earth days to rotate once around its axis. About how many times does it rotate around its axis dur
    5·1 answer
  • There are 15 rolls of film in a box and 3 are defective. Two rolls are to be selected, one after the other. What is the probabil
    12·1 answer
  • A triangle in which all of the angles are smaller than 90 degrees is called what triangle ?
    7·1 answer
  • The state education commission wants to estimate the fraction of tenth grade students that have reading skills at or below the e
    8·1 answer
  • Please help <br> solve for y<br> 5x-4y=10
    6·1 answer
  • The area of a circle is 452.39 ft^2 . Why would the diameter have to be?
    15·2 answers
  • Macy has 8 quarters and 24 pennies in her pocket. What is the answer that correctly shows the ratio of this comparison?​
    7·1 answer
  • Answer thisssssssssssssss
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!