1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scoundrel [369]
4 years ago
10

in the first year there are 35 participants in the third year there were 57 participants. how many participants are predicted fo

r the 5th year?
Mathematics
1 answer:
bearhunter [10]4 years ago
8 0
79 because from year 1 to year 3 it went up by 22 so you can predict it will go up by another 22
You might be interested in
Estimating the quotient 57.8 divided 81
rodikova [14]
It would be.703 i think hope this helps
5 0
3 years ago
How much greater will Jennifer’s January finance charge be if the finance charge is calculated using the previous balance method
victus00 [196]
The answer to this is C
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of x?<br> pls help im so confused
Makovka662 [10]

In the proportional theory,

28 units is the total measurement that includes 8 units.

So, 10 + 3x - 5 is the total measurement that includes 10 units proportionally.

This means,

28 = 10 + 3x - 5

Now solve for x,

28 = 10 + 3x - 5

28 - 10 = 3x - 5

18 + 5 = 3x

23 = 3x

23 / 3 = x

So x = 23/3 or 7.6666....

5 0
3 years ago
Alan and Margot each drive from City A to City B, a distance of 147 miles. They take the same route and drive at constant speeds
Westkost [7]

Answer:

Margot gets from A to B faster

Step-by-step explanation:

Alan takes 2 hr and 35 min = 2. 58... hr

Margot takes 147/64 hr = 2.296.. hr

7 0
3 years ago
Help me pleaseee, will mark the Brainliest !
snow_lady [41]

Answer:

96

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The standard metric units of density are:<br> kg/N<br> g/cm^3<br> kg/cm^3<br> g/L
    11·2 answers
  • Pls help me with number 3
    14·2 answers
  • A ball is dropped from a height of 25feet and allowed to bounce until it comes to a rest. Each time the ball bounces it rebounds
    7·1 answer
  • A 16-cup bottle of fabric softener costs $16.80. What is the price per pint?
    5·2 answers
  • An 8-ounce can of tomatoes cost $1.14 . A 12-ounce can cost $1.75 . Which can of tomatoes cost the least per ounce?
    5·1 answer
  • 2/3 is what percent of 1/4
    8·1 answer
  • Solve the equation 9=8(n+4)-7
    10·1 answer
  • A. If the ratios in the survey are the same for all the sixth graders in the school, how many students want hot dogs, how many w
    5·1 answer
  • Help, I’ll give brainliest and thanks
    14·1 answer
  • Which algebraic expression represents 10 less than a number?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!