0.78 per pound is unit rate
Since 5lbs is $3.90, 0.78 is the cost of one pound.
3.90 divided by 5 is 0.78
Multiply 9 feet times 12 inches and you get 108 inches. Then take 108 inches and divide it by 12 sections, you get 9 inches.
Answer: Each section should be 9 inches long, or 0.75, or 3/4 feet long.
Answer:
Y = 6 and x=6 are perpendicular because they both measure at a 90 degree angle