1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fomenos
4 years ago
7

Mary bought 4 apples at $8. Complete the table. Apples Price 1 4 3 6 7

Mathematics
2 answers:
Eva8 [605]4 years ago
6 0

Mary bought 4 apples at $8

so unit price = 8/4 = $2/each

Table:

Apples                Price

1                                    $2

3                                   $6

4                                   $8

7                                    $14

Elenna [48]4 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

We need to find the unit price of these apples:

    $8

------------- = $2/apple

4 apples

Then:

Apples       Total price = ($2/apple) (# of apples)

-----------      ------------------------------------------------------

     1                $2

     4                $8

     3                 $6

     6                  $12

      7                  $14

I'm not sure what you meant by "3 6."

You might be interested in
Line QR contains (2, 8) and (3, 10) Line ST contains points (0, 6) and (-2, 2). Lines QR and ST are (4 points)
Inessa [10]
Slope formula:
m  = y2 - y1 / x2 - x1

Line QR: (2,8) (3,10)
m = 10 - 8 / 3 - 2 = 2 / 1 = 2

Line ST: (0,6) (-2,2)
m = 2 - 6 / -2 - 0 = -4/-2 = 2

<span>c. parallel because the slopes are the same</span>
3 0
3 years ago
A dime has a radius of about 0.85 cm what is the closest circumfrence
Anuta_ua [19.1K]
5.34 cm. Hope I helped!
4 0
3 years ago
What is the function rule for the line
Sindrei [870]
It’s b. Because the number with out the x is the y-interact which is -2 then to find the other number I look at the graph and find another point and then count the rise/run which is rising 2 running 3 and it’s also positive that’s why it’s b.
7 0
3 years ago
how do you solve 2e - 12 = 7e + 8? i got 4 but the answer key says it's -4. what do you subtract from both sides?
ella [17]
First you subtract -2e from both side
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASEEE HELP MEE EXPLAIN YOUR ANSWER
Tom [10]

Answer:

Width=5

Mark brainliest plzzz

Step-by-step explanation:

8x5x3=120

8x5=40

40x3=120

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What are the solutions for x^2-4x-6=0
    8·1 answer
  • I keep getting the wrong answer, I have a test tomorrow, I need some help with it. Thank you!
    14·1 answer
  • What number is 12 and a half percent of 64
    7·2 answers
  • What are the steps to find the lower and upper quartiles of a data set?
    5·1 answer
  • Find the distance between the points (10,1) and (5,4)
    5·1 answer
  • How many cubes are needed to pack the solid box?
    8·2 answers
  • 7th grade math PLEASE HELP FOR BRAINLIEST ASAP ASAP ASAP PLEASEEEEEEEEEEEEE I NEEED THE HELPPPP, :):):):):):):):):):):)
    9·2 answers
  • Here you go a question since you’re probably bored
    8·1 answer
  • A rectangular prism has a total surface area of $56.$ Also, the sum of all the edges of the prism is $60.$ Find the length of th
    5·1 answer
  • How can I Estimate the mean length. How can I select the modal class ?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!