1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sattari [20]
3 years ago
8

The length of a rectangular rug is 4 feet less than twice its width. The perimeter of the rug is 40 feet. Write a system of equa

tions that can be used to find the length, l, and width, w, of the rug, in feet.
Mathematics
1 answer:
Brrunno [24]3 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

L=2W-4

40=2L+2W

The first equation uses the information that the length of a rectangular rug is 4 feet less than twice its width.

The second equation is using your standard perimeter equation of 2L+2W=perimeter of a rectangle.

Hope this is helpful :)

You might be interested in
I just this one please someone help
Step2247 [10]

Answer:

100

Step-by-step explanation:

because 4, 3, and 2 all make 180 and 4 and 2 are both 40 so you add that which makes 80 and then you take 180 and subtract 80 which gives you 100

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE....I need help on this!
Kaylis [27]

15,567 because yeah i know math

6 0
3 years ago
I don’t understand it
kondaur [170]

Answer:

m<F=50

Step-by-step explanation:

complementary angles mean that together they equal 90, we need to set up an equation to find x, and then put x into angle F to find its measurement :)

m<C+m<F=90

(2x+10)+(x+35)=90

calculate to find x!

x=15

now we put 15 into (x+35)

15+35=50

hope this helps!! :D

7 0
3 years ago
Is 0.8 bigger than 0.706
antoniya [11.8K]
Yes because if you look at the tenths place you will see that 8 is bigger than 7
6 0
3 years ago
A box of uncooked spaghetti cost $0.1369 per ounce. how much is this cost to the nearest cent?
AlladinOne [14]
The cost to the nearest sent is 0.14

This is because you can round the .136 up to the nearest hundredths place.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • -6n-20=-2n+4 (1-3n)<br> how do you solve it?
    7·2 answers
  • What is the rate of change of the linear relationship modeled in the table?
    8·1 answer
  • in one day, 18 people each withdrew $100 from an atm machinen what was the overall change in the amount of money in the atm mach
    12·1 answer
  • Triangle EFG is similar to triangle HIJ. Find the measure of side JH. Round your
    9·1 answer
  • Evaluate f(x) = 2|x – 5| for f(–5) and f(0).
    7·1 answer
  • On a certain hot summer's day, 346 people used the public swimming pool. The daily prices are $1.75 for children and $2.00 for a
    13·1 answer
  • Find the measure of the missing angle indicated in bold
    13·1 answer
  • Decrease £2155.45 by 18.5%
    13·1 answer
  • Plz Help!!!<br> Will Give Brainliest to the First Person that answers!!!
    13·1 answer
  • Use division to find the unit rate. <br><br> 45 buttons were needed to make 5 jackets.
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!