1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kakasveta [241]
3 years ago
8

QUICK QUICK PLEASE! 1 MINUTE ONLY! WITH EXPLANATION PLEASE!

Mathematics
1 answer:
Dmitriy789 [7]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

<h2>first you add 60 plus 40 equals 100 then add 80 plus 50 equals 130.add 130 + 100 =230 then add 90 which is 320 next add 9 the you get 329</h2>
You might be interested in
What is 4876510×7928670
myrzilka [38]
4876510*7928670  \text{Multiplication} 

\text{Solution = }38664238541700

5 0
3 years ago
The theater department charged $5 per ticket for admission to the fall play, My Fair Lady. Additionally, they asked for a donati
barxatty [35]

Answer:

$(400+80x)

Step-by-step explanation:

We are required to find the total income on Friday Night

Ticket costs $5 each and they sold 80 tickets

Total ticket Sales = 80 X $5 =$400

There was a donation of $x per ticket, so for 80 tickets, there was a donation of $80x.

Total Income on Friday Night=Ticket Sale+Donations= $(400+80x)

3 0
3 years ago
35%Daisy is cooking pasta. The recipe says she needs 480 grams of pasta for 4 people. How many kilograms will she need for 14
pav-90 [236]

4 people = 480 grams of pasta


1 person = 480 ÷ 4 = 120 grams of pasta


14 people = 120 x 14 = 1680 grams of pasta


1680g = 1680 ÷ 1000 = 1.68 kg


Answer: 1.68 kg of pasta

4 0
3 years ago
Help me please!!!!!!!!!!!
mamaluj [8]
The answer would be D Because one side is 18 and another is 26 and 18 times 26 is 468.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many 1 3/5 inch books can fit on a 14 1/2 inch bookshelf
OLEGan [10]
9 books will fit on the shelf
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Does the mapping diagram represent a function? Why or why not?
    13·1 answer
  • The unit rate for $18 for 24 pounds
    10·1 answer
  • Help with #4 please.
    5·2 answers
  • Chase and Sara went to the candy store.Chase bought 5 pieces of fudge and 3 pieces of bubble gum for a total of $5.70.Sara bough
    14·1 answer
  • How do you draw a quadrilateral with 2 sets of parallel lines and no right angels.
    13·2 answers
  • How many legs were there in the presents over the twelve days in the twelve days of Christmas???
    15·1 answer
  • 3times what to get -2
    7·2 answers
  • Alex has 235 candies. He wants to place the candies in five equal groups. How many candies will Alex place in each group?
    7·2 answers
  • The 8 students in Mrs. Bennett's class were asked how many minutes it takes them to get to school in the morning. Here is what t
    12·1 answer
  • What is the tan K? need help
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!