1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rewona [7]
3 years ago
12

A 14-ounce box of cereal sells for $2.10. What is the unit rate?

Mathematics
1 answer:
olga55 [171]3 years ago
4 0
Hello there,
2.10 / 14 = 15 cents per ounce

Hope this helps :))

~Top
You might be interested in
A pure substance that is made of only one kind of atom is called _________.
mariarad [96]
A pure substance that is made of only one kind of atom is called an element. 

An element is a pure substance, which means it is made up of only ONE kind of atom. 

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me with this question
Aleks [24]

Answer:

y=75x+1

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Kerrie uses the work shown below to determine 35% of 280.
lys-0071 [83]

For this case we must find 35% of 280.

Kerrie gets 10% and then 25%. So:

10% of 280:

280 ------------> 100%

x -----------------> 10%

Where "x" represents the amount given by 10% of 280.

x = \frac {10 * 280} {100}\\x = 28

Thus, 10% of 280 is 28.

Now, we find 25% of 280:

280 ------------> 100%

x -----------------> 25%

Where "x" represents the amount given by 25% of 280.

x = \frac {25 * 280} {100}\\x = 70

Thus, 25% of 280 is 70.

So we have that 35% of 280 is given by:

28 + 70 = 98

So, Kerrie's solution is correct.

Answer:

Option A

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
2/4, find the surface area
Oduvanchick [21]

Answer:

144 un^2

Step-by-step explanation:

Base: 4 × 11 = 44

Left-most face: 3 × 11 = 33

Top face: 5 × 11 = 55

Triangular faces: 3 × 4 = 12

Add: 44 + 33 + 55 + 12 = 144

7 0
3 years ago
5^4-x^2+x-2 divided by x - 2
bekas [8.4K]

Answer: x −x  3  +x  2  +623x−2

​

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Jerome took $20 to the store to buy a book and some CDs. If he buys a book that costs $4.50, write an inequality to find the mos
    13·1 answer
  • When 4/5 is written as a decimal, how many digits are in the smallest sequence of repeating digits?
    11·1 answer
  • I need help with this????
    5·1 answer
  • Simplify the expression.
    8·1 answer
  • Six hundred people are competing in a triathlon. There is a $1000 prize for first and a $500 prize for second. How many differen
    14·1 answer
  • Part B With which club did Bruce hit the shortest distance? What was the distance in feet?
    8·1 answer
  • Which of the following represents the solution to k/-5 ≥ 3?
    10·2 answers
  • A-D help please I’ll mark brainliest determine if they are equivalent you only have to put yes or no for A-b or 1-4
    8·1 answer
  • Somebody help me asap I’m giving brainliest!
    9·1 answer
  • What is 4/5 divided 3/8? 2/15 8/3. 2. 2 2/15
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!