1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aalyn [17]
3 years ago
7

Answer this question please than you now by tody

Mathematics
1 answer:
kolbaska11 [484]3 years ago
8 0

Answer:

the answer is line RQ and line OP

You might be interested in
The seventh grade class at a Christian school had 24 students enrolled at the beginning of the school year. At the end of the sc
Darya [45]

Answer:

12.5%

Step-by-step explanation:

27-24=3

3/24=1/8

1/8=0.125

0.125 in percent is 12.5%

7 0
2 years ago
Determine whether the point (2, 2) is a solution to the system of equations. Explain your reasoning in complete sentences. Prove
goblinko [34]

Answer:

(0,2) is the solution of the given functions.

Step-by-step explanation:

We have been given two functions  f(x)=|x-1|+1  and g(x)=3x+2

To find the solution of the two functions mathematically, we will equate the given functions:

3x+2=|x-1|+1

3x+1=|x-1|

When we will open the modulus function we will have two values +, -

In positive case:

3x+1 =x-1

2x=-2

x=-1

Now, substitute x=-1 in g(x)=3x+2 we get

g(-1)=3(-1)+2=-1

Hence, (-1,-1) is the solution of the given functions.

In negative case:

Now, 3x+1=-(x-1)

3x+1=-x+1

4x=0

x=0

Now, put x=0 in g(x)=3x+2 we get

g(0)=3(0)+2=2

We have another solution: (0,2)

The point (2,2) is not the solution.

And graphically, the solution of two functions is their intersection point which is (0,2)

Hence, (0,2) is the solution of the function.


6 0
3 years ago
I NEED HELP WITH THIS FAST
lakkis [162]

Answer: The answer for x is 6.75. The answer for y 6.75.

Step-by-step explanation:

You are going to mutiple 0.75 x 9 = 6.75. Then, mutiple 0.50 x 9= 4.5. Hope this works.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 4-Pack of coffee drinks is $6.90.what is the cost per bottle.
MakcuM [25]

Answer:

$ 1.725

Step-by-step explanation:

4 Pack of coffee = $ 6.90

1 Pack of coffee = $ 6.90 / 4 = $ 1.725

( The word per means " 1 " )

6 0
1 year ago
Read 2 more answers
The value of <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Csqrt%5B3%5D%7Bx%7D" id="TexFormula1" title="\sqrt[3]{x}" alt="\sqrt[3]{x}" ali
Alexandra [31]

 

\displaystyle\\6

.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A trapezoid has an area of 13.5 square inches. If the bases are 3 inches and 6 inches, what is the height of the trapezoid?
    15·2 answers
  • What is the measure of AC 58 Degrees PLEASE HELP
    15·2 answers
  • What is the equation of the midline for the function f(x) ?
    9·1 answer
  • Please help me answer I need this question right, one more wrong answer and I'll fail
    7·1 answer
  • What is 6 percent of 35 dollars
    5·2 answers
  • If any of you want to be dora can you help me with these question please.
    13·2 answers
  • How many 1/4 cup servings of pistachios are in 3 cups of pistachios
    11·2 answers
  • What is the measure of
    5·1 answer
  • Solve for x: -2x+14=20
    14·2 answers
  • Ivan has a piece of material that is 4 feet long. He cuts it into 7 equal pieces. Which equation shows how to find the length, i
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!