For every 9 kids 5 are girls
there are 3 sets of 9
so 5 x 3 = 15
there are 15 girls
Answer:
Waylon's Purchase will cost $198.05, and section B depends.
Explanation: Section A is 85% of 233 since thats the total, making the answer to section A $198.05. The answer to section B depends because if he wants more school supplies, then yes, he would want to buy more things for better deals. But if he’s on a budget, then he wouldn't want to spend as much money since saving 20% on something over $300 is more than saving 15% on something over $200.
Answer:
$1440
Step-by-step explanation:
First, find the unit rate by dividing 300 by 5, which equals 60. So, Kendra earns $60 in one day. Then, multiply 60 by 24, which equals 1440. So, Kendra makes $1440 in 24 days. Hope this helped!