1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
WITCHER [35]
2 years ago
15

A television station allows 15 minutes of advertising each hour. How many 30 second (1/2 minute) commercials can be run in 1 day

?
Mathematics
1 answer:
AleksAgata [21]2 years ago
3 0
(15 minutes/hour) x (1 spot / 1/2 minute) x (24 hour/day) = <u><em>720</em></u> spots/day
You might be interested in
A. 1) Given
SCORPION-xisa [38]

<u>Reasons</u>

  1. Given
  2. A midpoint splits a segment into two congruent parts
  3. A triangle with a right angle is a right triangle
  4. HL

8 0
2 years ago
Mary did 20 jumping Jacks on Monday, 30 jumping Jacks on on Tuesday, and 20 jumping Jacks on Wednesday.
Andrews [41]
70 jumping jacks in total?
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
The ratio of girls to boys in Liza’s classroom is 5 to 4. How many girls are in her classroom if there is a total of 27 students
Maru [420]
For every 9 kids 5 are girls 
there are 3 sets of 9
so 5 x 3 = 15

there are 15 girls
5 0
3 years ago
Waylon is back-to-school shopping with his mom at a large department
levacccp [35]

Answer:

Waylon's Purchase will cost $198.05, and section B depends.

Explanation: Section A is 85% of 233 since thats the total, making the answer to section A $198.05. The answer to section B depends because if he wants more school supplies, then yes, he would want to buy more things for better deals. But if he’s on a budget, then he wouldn't want to spend as much money since saving 20% on something over $300 is more than saving 15% on something over $200.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Kendra gets a paycheck of $300 after 5 days of work. At this rate, how much does she get paid for working 24 days?
11Alexandr11 [23.1K]

Answer:

$1440

Step-by-step explanation:

First, find the unit rate by dividing 300 by 5, which equals 60. So, Kendra earns $60 in one day. Then, multiply 60 by 24, which equals 1440. So, Kendra makes $1440 in 24 days. Hope this helped!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 05.01 MC)
    13·1 answer
  • What is the slope of -6,-3,-2
    13·1 answer
  • What is<br> 3a+6b= 4 for b<br> Really need help
    13·1 answer
  • Which is an equation of a circle with center (-10, 6) and radius 8?
    8·1 answer
  • Please help me out to solve this 0.1^0.1 please NO SPAMMING​
    10·2 answers
  • I need help there is a stalker
    10·1 answer
  • Which of the following choices is the value of csc 0?
    9·1 answer
  • Haven’t done geometry in a good while
    14·2 answers
  • Pls heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelp
    12·1 answer
  • Find the gradient of the line segment between the points (10,-4) and (6,-16
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!