1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mario62 [17]
3 years ago
5

Tatenda has a Chocolate chip cookie recipe that uses 2 cups of sugar for 5 dozen cookies.How much sugar will he need if he only

wants to make 40 cookies
Mathematics
2 answers:
sweet-ann [11.9K]3 years ago
7 0
5dozen = 60cookies.
to downsize the recipe we divide the amount we want to make by the recipe
40/60 and then multiply by the amount in the recipe 2cups.
your answer is 1 1/3cups of sugar


poizon [28]3 years ago
4 0
1 1/3 CUP 

You would put
2 cups   times x
_____             _____
60 cookies.      40 cookies
 
You would need to cross multiply then divide.
so 2 times 40 divided by 60

you would need to make 5 dozens into the amount of cookies
You might be interested in
URGENTEE. NON SO RISOLVERE QUESTO PROBLEMA.
Marrrta [24]

the question in English


Draw a rectangle having the base congruent to the nine sevenths of the height.

Let

b-------> the base of rectangle

h-------> the height of rectangle

we know that

b=(9/7)*h-------> this is the equation to obtain the base of the rectangle for a given height

examples

1) for h=7 units

b=(9/7)*7-------->b=9 units

the dimensions are 9 units x 7 units------> see the attached figure

2) for h=5 units

b=(9/7)*5-------->b=(45/7) units

the dimensions are (45/7) units x 5 units

The answer in Italian

Facciamo

b-------> base del rettangolo

h-------> altezza del rettangolo

Noi sappiamo che

b=(9/7)*h-------> questa è l'equazione per ottenere la base del rettangolo per una determinata altezza

esempi

1) per h=7 units

b=(9/7)*7-------->b=9 units


le dimensioni sono 9 units x 7 units-----> vedere la figura allegata

2) per h=5 units

b=(9/7)*5-------->b=(45/7) units


le dimensioni sono (45/7) units x 5 units

4 0
3 years ago
At the local pet store, zebra fish cost $2.00 each and neon tetras cost $2.15 each. If Ernesto bought 15 fish for a total cost o
bezimeni [28]
So first create and define your variables:
Z = amount of zebra fish
N = amount of neon tetras

Now create your equations:
2z+2.15n=31.20
z+n=15
This is your system. There are multiple methods to use but in this problem I’ll use the substitution method by simplifying the bottom equation.
2z+2.15n=31.20
z=15-n
Now I’ll plug the bottom equation into the top one.
2(15-n)+2.15n=31.20
And just solve from here.
30-2n+2.15n=31.20
0.15n=1.20
n=8
So he bout 8 neon tetras, and 15-8= 7, so he bought 7 zebra fish
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASSSSSEEE HELP time is gonna run out so someone please answerrr
Vesnalui [34]

Answer:

I think #2

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can you please help me answer this question what's a+3
Inessa [10]

Answer:

a+3

Step-by-step explanation:

You cannot go any further in answering this question.  These two terms are not like terms so they cannot be combined.  Therefore, the answer is just a+3 itself.

7 0
3 years ago
Question 15 I mark as brainliest ​
Nesterboy [21]
If imma be honest I don’t understand that
7 0
3 years ago
Other questions:
  • I just need the answer asap
    5·2 answers
  • What is the distance between points (2,2) and (8,7)
    14·1 answer
  • 1/4 of a pizza is split equally between three sisters. How much of a whole pizza will each sister get?
    12·1 answer
  • I attached a picture please tell me where she made a mistake i am really struggling thanks.
    10·1 answer
  • Solve for x and show your work! For each equation choose if there are:
    10·1 answer
  • 3/4 + 5/4 with explanation and steps.... ​
    9·2 answers
  • Arun's family took a road trip to Niagara Falls. Arun fell asleep 69% of the way through the trip. If Arun fell asleep after the
    7·1 answer
  • 4a^{2}+9b^{2} -x^{2} -1+12ab-2xy<br><br> can someone explain this pls it's hurting my brain:,)
    7·1 answer
  • Write a function for the following table
    13·1 answer
  • 6) Andy is going kyacking. He has $341 to spend on parking and paddles. Parking costs $30 and paddles cost $45.20 per person. De
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!