1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LenaWriter [7]
3 years ago
8

Solve the following problem when -2 is outside an absolute value equation: -2|-2r-4|=-12

Mathematics
2 answers:
VMariaS [17]3 years ago
8 0

-2|-2r-4|=-12

divide by -2

|-2r-4| = 6

we get a positive and negative solution

-2r-4 = 6     and -2r - 4 = -6

-add 4 to each side

-2r = 10         -2r = -2

divide by -2

r = -5    and r = 1


Answer r = -5 ,1


ELEN [110]3 years ago
4 0

<u>Answer:</u>

r = 1 and r = -5

<u>Step-by-step explanation:</u>

We are given the following problem with an absolute value equation:

-2|-2r-4|=-12

The only variable here is r so we will make it the subject and solve for it.

-2|-2r-4|=-12

Isolating the absolute value by dividing the constant -12 by -2 to get:

|-2r-4|=\frac{-12}{-2}

Setting the quantity inside the absolute value notation equal to a positive and a negative value on the other side of the equation:

-2r-4 = -6 and -2r-4 = 6

-2r= -6+4 and -2r= 6+4

-2r = -2 and -2r = 10

r = \frac{-2}{-2} and -2r = \frac{10}{-2}

r=1 and r=-5

You might be interested in
Solve for v 3(2v+5=33 simplify as much as possible
vredina [299]

3(2v+5)=33

Simplify both sides of the equation

3(2v+5)=33

Distribute

(3)(2v)+(3)(5)=33

6v+15=33

Subtract 15 from both sides

6v+15-15=33-15

6v=18

Divide both sides by 6

6v/6=18/6

V= 3


I hope that's help !


7 0
3 years ago
Mason used 1/6 of a gram of honey to make 1/12 of a pan of pudding. How many grams are needed to make a full pan of pudding?
NARA [144]
The answer would be two grams of honey, because 1 gram of honey would make 1 half pan (because 6 is half of 12) So therefore, two grams of honey would make one pan of pudding.
7 0
2 years ago
PLEASE HELP MEE
Ket [755]

Answer:

( D )Each sandwich has 2 pounds of ham.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the range of the function y= 2e^x -1 ?
PtichkaEL [24]

The range is all real number greater than - 1

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help- erm...........
mash [69]

Answer:

00,000

Step-by-step explanation:

bc you times it all toghther

7 0
2 years ago
Other questions:
  • A 13- ounce package of pistachios costs $5.99. What is the unit rate?
    7·1 answer
  • What are period and amplitude for the function
    10·1 answer
  • Compare the decimals 7,231.60 and 7,231.6. Which comparison is correct? A. 7,231.60 &lt; 7,231.6 B. 7,231.60 = 7,231.6 C. 7,231.
    8·2 answers
  • Otto spent 3/4 of the money he had saved on a new video game. If the video game cost $48, how much money did he have before he b
    13·2 answers
  • What is 13x-8 less than or equal to -32 simplified?
    15·2 answers
  • A polar bear swims 390 meters at a constant rate in 150 seconds. What is the speed of the polar bear?
    12·2 answers
  • Morning NEED HELP here problem math
    8·1 answer
  • I will give brainliest pls help
    12·1 answer
  • Please help!! I NEED IT VERY BADLY
    11·1 answer
  • 7divided by 43.4 pls help
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!