1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Harlamova29_29 [7]
3 years ago
14

55+p=105 What is the variable

Mathematics
2 answers:
natta225 [31]3 years ago
8 0
55+p=105
subtract 55 from both sides
p=50
MAGIC
ratelena [41]3 years ago
8 0
The answer is p=50
55+p=105
-55 -55
P=50
You might be interested in
Need answer ASAP ASAP please ASAP ASAP thank you:)
Paha777 [63]

Answer:

42°

Step-by-step explanation:

3x + 54° = 180° [Supplementary angles]

=> 3x = 180 - 54

=> 3x = 126

=  > x =  \frac{126}{3}

=> <u>x = 42</u><u>°</u><u> </u><u>(Ans)</u>

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What fraction /12 the same as 32
const2013 [10]

Answer:

384/12 or 192/6 or 96/3

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help asap i need this done
V125BC [204]

Answer:

A. a cube that is 1 meter long, 1 meter wide, and 1 meter high

Step-by-step explanation:

A cube's sides are all equal

8 0
2 years ago
Please Help Me ASAP!!!!!
docker41 [41]

Answer:

19t + 100

Step-by-step explanation:

19 per hour so multiplication

extra 100 so add that

4 0
3 years ago
Select the better deal in the pair. Then give the unit rate for the better deal.
Mekhanik [1.2K]

Answer:182/7g

Step-by-step explanation:  182 divide by 7= 26

                                              342 divide by 9=38

and you want the lowest cost so a.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A car dealer recently sold five cars for the following profits: $10,126, $9,999, $12,398, $12,007, and $4,567. What was the mean
    14·2 answers
  • HELP please! In an attempt to determine the favorite sport of people in the city, Marcos surveys every tenth person exiting a ba
    12·1 answer
  • 409381886 rounded to the nearest hundred thousand
    10·2 answers
  • 6 less than twice a number is 12
    10·2 answers
  • Honeycrisp apples are on sale if you buy a crate, 15 pounds for $30. What is the unit price per pound
    12·1 answer
  • The sum of two number is 42.Their difference is 12.What are the two numbers?
    11·1 answer
  • Need help! 22 points!​
    15·1 answer
  • CONSTRUCT THE FOLLOWING TRIANGLES
    12·1 answer
  • Can somebody solve this PLZ PLZ PLZ!
    14·2 answers
  • What are the factors of this quadratic function?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!