1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svp [43]
3 years ago
12

What is the solution for (x −2)(x + 5) = 18

Mathematics
1 answer:
34kurt3 years ago
7 0

Answer:

x-2+x+5=18

x+x=18-5+2

2x=13+2

2x=15

2x/2=15/2

x=15/2 or 7.5

You might be interested in
Find the interquartile range for each set of data.<br> Set 1: 21, 5, 14, 10, 8, 17, 2
tensa zangetsu [6.8K]

Answer:

12.

Step-by-step explanation:

First arrange in ascending order:

2 5 8 10 14 17 21

The median is 10.

the lower quartile is the middle number of 2 5 and 8 which is 5.

Similarly the upper quartile is 17.

IQR = 17 - 5 = 12.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A church building fund has $3.2 million in it, which is 60% of the amount necessary for the project. What
Alexandra [31]

Answer:

$5.4 Million

Step-by-step explanation:

3.2 mill/x = 60/100

3.2 mill x 100 = 60x

320 mill = 60x

x = 5.3333 million, rounded up to 5.4 million

5 0
2 years ago
Which is the better deal?
aliina [53]

Answer:

36 oz

Step-by-step explanation:

Get the other options down to 12oz units for their price and then you can compare which one is the cheapest for 12oz.

12oz = $1.99

36oz/3 = 12oz   so $2.59/3   = $ .86

48oz/4= 12oz   so $3.99/4  = $1.00

60oz/5= 12oz   so $4.59/5 = $ .92

So looking at the breakdown, the 36oz one is the cheapest because for that price for a third of it comes out to .86 cents.

3 0
3 years ago
Answer this if you're cool
GalinKa [24]
I’m doing this to in 8th grade I don’t understand it neither
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls help to write an equation
sineoko [7]
6 - (-5)
it went 11 feet
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What’s the percent of change of 100 acres to 140 acres
    11·1 answer
  • What number has the same value as 14 tens
    11·1 answer
  • Solve for x.<br> -1/2(x + 5) = -10<br> A) -25 <br> B) -10 <br> C) 0 <br> D) 15
    8·2 answers
  • What is the quotient (6x4 − 15x3 − 2x2 − 10x − 4) ÷ (3x2 + 2)? (6 points)
    9·1 answer
  • a doggie day care charges $21.50 per day. If you leave your dog 5 days a week the discount is 20%. what is the cost of leaving y
    15·1 answer
  • Simplify (4.5)(5)(−2).<br><br> 45<br> 4.5<br> −4.5<br> −45
    7·1 answer
  • Another 6th grade problem! (:
    14·2 answers
  • Helena is baking a cake that requires three and one-half cups of flour. Helena accidentally poured five and one-sixth cups of fl
    5·1 answer
  • Look at the figure below: A circle is shown with the center O. OP is a segment joining center O to a point P on the circle. MN i
    8·2 answers
  • A school chorus has 90 sixth-grade students and 75 seventh-grade students. The music director wants to make groups of performers
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!