1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BabaBlast [244]
4 years ago
13

Evaluate y = 9 * (5/2)^x for x = -3.

Mathematics
1 answer:
dem82 [27]4 years ago
6 0
You can find your answer by just substituting -3 for x......
You might be interested in
Helpp picture about
laila [671]

Answer:

Option A, C, and E

Step-by-step explanation:

7 to the fourth power is the same as 7 times 7 times 7 times 7.

7^4 is the same thing as 7 to the fourth power, just rewritten.

I hope this helped, please give brainliest if this is correct! Thank you!

8 0
3 years ago
4X-3 (x²+2x)<br> Find (f-g) (4)
Helen [10]

Answer:

-11

Step-by-step explanation:

assuming 4x-3 = f(x) and the other equation = g(x)

(4x-3) - (x^2 +2x)

(4(4)-3) - (4^2 +2(4)

(16-3)-(16+8)

(13)-(24)

-11

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jack wants to abopt all kittens that weigh more than 4 ounces how many kittens will he abopt
lbvjy [14]
Yea he will
Adopt that many kittens
5 0
3 years ago
Why can't irrational numbers be whole numbers
meriva
Irrational numbers cannot be represented by a ratio of two integers.

All whole numbers, however, can. This can be done by placing the number over 1. For example 0/1, 34/1, 173635278/1.
5 0
3 years ago
PLZZ HELP ME ITD MEAN THE WORLD
SSSSS [86.1K]

Answer: 33/3

Step-by-step explanation:

I don't know the question is weird but it probably is 33/3

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What the answer for x and y
    8·1 answer
  • What’s the answer for this
    7·1 answer
  • Don and Marie like to go to a good restaurant. Dinners are $16 to $19 dollars with soup or salad. A beverage is $1.50. Dessert i
    14·1 answer
  • Find the missing side lengths
    14·1 answer
  • Solve the inequality.
    9·2 answers
  • Find the area of the square ABCD.
    7·1 answer
  • Write the equation in slope-intercept form for a line which points go through (-2,3), parallel to x=o
    15·1 answer
  • Gabriella bought three melons for 7.50 how many melons can April buy if she has 17.50
    11·1 answer
  • n a certain grocery store, strawberries cost $5.44 per pound ( 5.44 dollars/lb ). What is the cost per ounce
    7·1 answer
  • Evaluate f(x) = -x power of 2 -4 for x=-3
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!