1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Papessa [141]
3 years ago
13

3(2b-4a+3c) if a =1/2,b=3, and c=-2/3

Mathematics
2 answers:
valentina_108 [34]3 years ago
8 0
This is just substitution. so 3(2(3)-4(1/2)+3(-2/3)= 3(6-2-2)= 3(2) = 6. Basically you plug in the values they gave you for the variables and then just solve one step at a time
STatiana [176]3 years ago
4 0
<span>3(2(3)-4(1/2)+3(-2/3)= 3(6-2-2)= 3(2) = 6. </span>
You might be interested in
Decrease 18 tonnes by 30%
AVprozaik [17]
18 t - 18 t * 30% = 18 t - 17 * 0,3 = 18 t - 5,4 t = 12,6 t
5 0
2 years ago
Cody Summer sells tires for tractor trailers. He earns 4.5 percent commission on the first $6,000, 8 percent on the next $6,000,
Paladinen [302]
The Answer is  $1,470.
7 0
3 years ago
(a) A square has a perimeter of 20 m. What is the length of each side?
Goshia [24]

Answer:

A= 5

B= 3

Step-by-step explanation:

A= 5 +5+5+5= 20

B= 3 (length) x 3 (width)

5 0
2 years ago
Piano lessons cost $30 per lesson. Choose the graph that represents the total cost for x number of lessons. ty 150 1501 ofy y 디
Angelina_Jolie [31]

Since we are asked for tge graph that represent the total cost for the x numbers of lesson, it will be helpful to illustrate it first this way

for each lesson it will cost $30 dollars

1 lesson $30

2 lessons $60

3 lessons $90

4 lessons $120

5 lessons $150

So from this set of numbers , it is apparent that the grqph in letter c represents the total costs for x numbers of lessonsseethati

3 0
1 year ago
Annie paid $7.98 for a six-pack of bottled iced tea. What is the unit price for the iced tea.
navik [9.2K]

Answer:

1.33

Step-by-step explanation:

7.98 divided by 6 = 1.33

6 goes into 7  once then 7-6= 1 bring down the 9. 6 goes in 19 3 times 19-18=1 bring the 8 down then 6 goes into 18 3 times.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The minimum of a parabola is located at (–1, –3). The point (0, 1) is also on the graph. Which equation can be solved to determi
    9·2 answers
  • PATH INDEPENDENCE? 13-19 from Check, and if independent, integrate from (0, 0, 0) to (a, b, c) 13. 2e (x cos 2y dx - sin 2y dy)
    9·1 answer
  • HURRY WILL MARK BRAINLIEST IMAGE ATTACHED. ​
    12·1 answer
  • flower bed is in the shape of a triangle with one side twice the length of the shortest​ side, and the third side is 15 feet mor
    13·1 answer
  • You have $512.50. You earn additional money by shoveling snow. Then you purchase a new cell phone for $249.95 and have $482.55 l
    9·2 answers
  • Is 0 not an element of an empty set?
    10·1 answer
  • I do not remember how to do this please help!
    7·2 answers
  • What is the difference when the sum of 15 and 10 is subtracted from the product of 15 and 10.
    14·2 answers
  • Write the equation of the line for the graph shown below.
    9·2 answers
  • Based only on the information given in the diagram, which congruence
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!