1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MakcuM [25]
3 years ago
6

A study of the effect on the human digestive system of potato chips madewith a fat substitute

Mathematics
1 answer:
il63 [147K]3 years ago
5 0

Answer:

Perform an experiment

Step-by-step explanation:

The experiments state that it is the test which is to be carried to confirm or refute the hypotheses they had about a specific subject. Therefore, the study findings will be based on the outcome of these experiments.

Now, according to the given situation, an analysis of the impact of potato chips on the human digestive system with fat replacement is refer to perform an experiment.

So, the right answer is to perform an experiment.

You might be interested in
I bought 2 1/2 gallons of paint but i only used 1/2 gallon of the paint. how much paint do i have left?
hjlf
I hope this helps you



2 1/2=2.2+1/2=5/2



5/2-1/2


4/2


2 used paint


2 1/2=5/2


5/2-2


2,5-2


0,5


1/2 left
3 0
3 years ago
Find the equation of a line that passes through the points (2,7) and (4,6).
Charra [1.4K]

Answer:

show a picture plz?....

5 0
3 years ago
Find the unit rate <br><br> $28 for 7 people
Vlad1618 [11]

Answer: 4 dollars per person .  that would be it .

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLZZ Help me algebra 2.
Kipish [7]

Answer:

32

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Write your answer as a whole number or a decimal
Lynna [10]

Answer:

minutes/mile

minutes=7.5-2.5

=55

55/10

5.5 minutes per mile

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Its all in the picture please help as soon as possible
    11·2 answers
  • Write the numbers smallest to largest 0.6, 2/3, 65%, 0.606
    7·2 answers
  • 2x= 20<br> Choose<br> 2 3 4 5
    6·1 answer
  • A store owner bought a jacket for $20. She sold it in her store for $35.
    14·2 answers
  • The sum of the three numbers in 2003,two of the numbers are 814 and 519 what is the third number​
    6·2 answers
  • I’m confused could you please help me with this question???
    7·2 answers
  • Josie is creating 5 music playlists for her dance classes. She will use a total of 60 songs. Each playlist will have 7 older son
    5·1 answer
  • How to rationalize <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B17%7D%7B4%5Csqrt%7B1%7D7%20%7D" id="TexFormula1" title="\frac{17}
    14·1 answer
  • Triangle PQR has coon instes (2.4), 0(-2,4), R(0,-6). Write the coordinates of the vertices of the image of a triangle afte aans
    8·2 answers
  • Help me please………………………
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!