1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
blsea [12.9K]
3 years ago
11

What is the solution to the eqaution below? 2x+13=x-1

Mathematics
1 answer:
algol [13]3 years ago
8 0

Answer:

x = - 14

Step-by-step explanation:

Given

2x + 13 = x - 1 ( subtract x from both sides )

x + 13 = - 1 ( subtract 13 from both sides )

x = - 14

You might be interested in
a hardware store marks up the price of all tools it gets from the ware house by 18% and then puts them on sale for 20% off what
Sauron [17]
Ksisiszijssjsndbdn 882728338388 Irish
8 0
2 years ago
If the property tax on a 300,000 Is 2,220 what is the tax on a 100,000 home
ikadub [295]

Answer:

SO first you have to divise 300,000 by 2,220 and then multiply it by 100,000.To get 13636363.6364.SO the tax on a 100k home would be about 13636363.6364

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
PLEASE ANSWER THIS QUESTION !! 20 POINTS AND BRAINLIEST !!
Anastaziya [24]

Answer:

x^2+7x+12

Step-by-step explanation:

(x+3) (x+4)

FOIL

first: x*x = x^2

outer: 4x

inner: 3x

last: 3*4 =12

Add them together

x^2 +4x+3x+12

x^2+7x+12

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Dane puppy weighed 8 ounces when it was born.Now the puppy weighs 18 times as much as it did when it was born.How many pounds do
rjkz [21]
9 pounds

8oz x 18 = 144oz
144oz/16(oz per lb) = 9 lb
7 0
3 years ago
A scientist is studying the impact of certain vitamins on a person's ability to remember. The sample size for the experimental g
vovikov84 [41]

Answer:

0.09 average effect

Step-by-step explanation:

Given that the t statistics = 1.54

Sample size (n) = 25

Therefore, variance = t²/n

Variance = 1.54²/25

Variance = 2.372/25

Variance = 0.09

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Camille bought 3 pounds of nuts for $10.35 what is the unit price per pound
    8·1 answer
  • 8(За + 6) = 9(2а — 4)
    5·1 answer
  • Question 5 help !! It’s worth 10 points !!!!
    9·1 answer
  • in a sponsored walk for charity, 560 students joined. only 0.72% finished the walk. how many students completed the walk?
    8·1 answer
  • Geometry H.W question:
    5·2 answers
  • Select the values that make the inequality true
    11·2 answers
  • The list below shows the different taco shells, fillings, and toppings sold at Rico's Taco Bar.
    11·1 answer
  • Please help I’m confused math is hard!
    5·1 answer
  • Will give brainlest <br><br><br> thank you so much
    13·1 answer
  • Evaluate:<br> i) 3x + 8 if x =2<br> ii) 4c – 6 if c =6
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!