1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RUDIKE [14]
3 years ago
8

0 15 - (-13) How do I get the correct question

Mathematics
1 answer:
stepan [7]3 years ago
5 0
I just know the answer is 28
You might be interested in
What is the area to this problem?
Nady [450]

Answer:

56 units²

Step-by-step explanation:

Each triangle has an area that is ...

... A = 1/2bh = 1/2·7·4

There are 4 such triangles, so the total area is ...

... 4A = 4(1/2)·7·4 = 2·7·4 = 56 . . . . units²

_____

An area formula customarily used when the diagonals are pependicular to each other is that the area is half the product of their lengths.

... A = (1/2)d1·d2 = (1/2)·14·8 = 56

6 0
3 years ago
The state of Texas gained its independence from
padilas [110]
It would be 2020-1836 = 184 years ago
3 0
3 years ago
Is 5 greater than -5
docker41 [41]
Yes..........................
3 0
3 years ago
How many terms are in the algebraic expression 2y+3x-5x^2-g?<br><br><br>2<br>3<br>4<br>5
elena-14-01-66 [18.8K]
2y+3x-5x^2-g contains 4 terms that cannot be further simplified without know the values for the variables y, x, and g. Although 3x and -5x^2 contain the same variable x, since they have have different exponents, we can not directly add them together without knowing the value of x. 

The answer is 4. 
3 0
3 years ago
David wants to buy a 6-foot long sandwich for a birthday party. If the sandwich costs $72.00, what is the cost per foot?
MariettaO [177]

Answer:

$12 per foot

Step-by-step explanation:

$72.00 divided by 6 is $12

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you find domain and range in a graph.
    11·2 answers
  • Bob is training for a race,Bob ran 14.6 miles away from his home,then Bob ran9.8miles toward his home, finally Bob ran 5.3miles
    6·2 answers
  • The table shows the average weights of some endangered mammals what is the weight if each animal​
    9·2 answers
  • Complete the standard form of the equation -5y = 10 - 2x<br> ____x +____y = 10
    12·1 answer
  • Strawberries at the farmer’s market are packaged in baskets weighing between 3 and 4 pounds. Each basket costs $2.50. Faiz spent
    14·1 answer
  • Convert the following quantities to the indicated units. 57 miles per hour to meters per second
    9·1 answer
  • find the length of a rectangular lot with a perimeter of 140 m if the length is 6 m more than the width.
    15·1 answer
  • Find the missing length the triangles are similar.
    11·1 answer
  • Please guys the surface area of the pyramid... I will mark you brainliest
    6·1 answer
  • QUESTION ON PIC THX!
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!