1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Darya [45]
3 years ago
15

Is a simple random sample is valid true or never true or always or sometimes

Mathematics
1 answer:
hodyreva [135]3 years ago
3 0
Sometimes because it might not always be true
You might be interested in
Help please i dont know how to do it
dezoksy [38]

Answer:

14 is D but I don't 15 question answer

3 0
3 years ago
Which of the following correctly expresses the number below in scientific
frosja888 [35]

Answer:

E. 6.28 x 10^-6

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
What is the total price of a $60 restaurant tab if you leave a 15% tip?
7nadin3 [17]

Answer:

$69 is the total cost of the bill

Step-by-step explanation:

60(1.15)

60 is the cost of the bill, and the 1.15 is the added tax plus the previous $60.

Put 60(1.15) into a calculator and

$69

8 0
3 years ago
Treven puts 8 gallons of gas in his car air pays $22.00 what is the cost of 1 gallon of gas complete the table
Nikitich [7]

Answer:

  1. the cost of each gallons is
  2. 8÷22.00=$36
3 0
3 years ago
a theater has 30 rows with 27 seats in the first row, 31 in the second row, 35 in the third row, and so forth. How many seats ar
mrs_skeptik [129]

Answer:

Question relates to a Arithmetic Sequence {30,32,34...} where d = 2

and the terms are the enumber of seats in each row.

S%5Bn%5D=%28n%2F2%29%282%2Aa%5B1%5D%2B+%28n-1%29d%29  |Sum of the seats in the 26 rows.

S%5B26%5D=%2826%2F2%29%282%2A30%2B+%2825%292%29 = 1430 seats in the ALL 26 rows

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • The day before two days after the day before tomorrow is Saturday. What day is today?
    5·1 answer
  • I worked for 12 hours each day for 6 days then the next day I worked 9 hours how many did I work in all
    15·2 answers
  • What do you do with fractions in finding absolute value
    13·1 answer
  • Find small changes in cube's volume when its side increses from 10 cm to 10.1 cm
    10·2 answers
  • -7÷x=19<br><br>need your help​
    15·1 answer
  • The reciprocal of the sum of the number and 3?
    11·1 answer
  • 13 candy bars with 26 Oz what is the weight of 35 candy bars​
    15·2 answers
  • Anyone PLEASE help me with this​
    10·1 answer
  • Which one is correct<br> a<br> b<br> c<br> d
    15·2 answers
  • Mr. Sanchez’s class sold fruit pies for $1.73 each and Mr. Kelly’s class sold bottles of fruit juice for $1.44 each. Together, t
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!