An equivalent expression would be 2x+4
Answer:
Step-by-step explanation:
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
Next 6 terms =81 ,243,729,2187,6561,19683
Complement angles, sum is equal 90
Give one angle = 70 to find other: 90 - 70 = 20
Answer
Complement of angle with the measure of 70 degrees is 20 degrees