The answer is 1/22 hope i could help all though i am pretty sure i am right p.s sorry it took so long
Answer: $16.5/hour
Step-by-step explanation:
The unit rate is the relationship between y and x if x = 1
660/40 = 16.5
That means, if x = 1, y = 16.5
Therefore, <u>$16.5/hour</u>
<u></u>
Answer:
There needs to be 300 liters of Drink A and 270 liters of Drink B
Step-by-step explanation:
Let a = the amount of Drink A and b = the amount of Drink B
Multiplying a number by 0.2 is the same as calculating 20% of it and same goes with 15% and 0.15. This makes our equation for the amount of fruit juice:
0.2a + 0.15b = 100.5
We know what the difference between a and b will be 30 liters so:
a - b = 30
Now we have our system of equations
To cancel out a, we can multiply the first equation by -5 so we will now have:
-a - 0.75b = -502.5
a - b = 30
Adding these two equations together, we get:
-1.75b = -472.5
Both sides are negative, so we can take the negative signs away.
1.75b = 472.5
Now divide both sides by 1.75
b = 270
Plugging 270 into b, we have:
a - b = 30
a - 270 = 30
Add 270 to both sides
a = 300
There needs to be 300 liters of Drink A and 270 liters of Drink B
Answer: It is 60 miles per hour
Step-by-step explanation: average speed = total distance / total time
Now you know the answer as well as the formula. Hope this helps, have a BLESSED AND WONDERFUL DAY!
- Cutiepatutie ☺❀❤
If you would like to know how many hours will Lena need to work before she can afford to buy the computer, you can calculate this using the following steps:
$900 - $473 = $427
$427 / $7 = 61 hours of yard work
Result: Lena will need to work 61 hours before she can afford to buy the computer.