1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitry [639]
3 years ago
6

Alexandria has gone to the store to shop for a new backpack. She looks for the same brand she has always bought in the past but

notices that the backpack is now available in a variety of new colors. The backpack has undergone a(n) _____ modification.
Business
1 answer:
Sergio [31]3 years ago
4 0

Answer:

The correct answer is aesthetic.

Explanation:

The aesthetics in the design of products refers to the response or reaction of people with an object, artifact or system, this response is manifested through the senses: vision, touch, hearing, taste and smell. Each one contributes to the perception of the product considering whether it is pleasant, pleasant, or if it evokes attraction in the person.

In this case, Alexandria has noticed a change in the design, which may affect your purchase decision, because you may have preferences towards a specific color.

You might be interested in
Cual es la altura del edificio sis e conocen los datos que se muestran en la figura<br>​
erastova [34]

Answer:

Falta que pongas la foto

4 0
3 years ago
On January 1, 2014, Evers Company purchased the following machine for use in its production process:
iren2701 [21]

Answer:

a) Calculate the amount of depreciation expense that Evers should record each year of its useful life under the following assumptions. Show your workings.

(1) Straight-line method

depreciable value = $180,000 - $10,000 = $170,000 / 4 = $42,500 per year (same for each year)

(2) Double declining balance method

depreciation expense year 2014 = $180,000 x 1/4 x 2 = $90,000

depreciation expense year 2015 = $90,000 x 1/4 x 2 = $45,000

depreciation expense year 2016 = $45,000 x 1/4 x 2 = $22,500

depreciation expense year 2017 = $22,500

(3) Units-of-activity method and estimates that the useful life of machine is 125,000 units. Actual usage is as follows: 2014, 45,000 units; 2015, 35,000 units; 2016, 25,000 units; 2017, 20,000 units.

depreciation expense per unit = $170,000 / 125,000 units = $1.36

depreciation expense year 2014 = $1.36 x 45,000 = $61,200

depreciation expense year 2015 = $1.36 x 35,000 = $47,600

depreciation expense year 2016 = $1.36 x 25,000 = $34,000

depreciation expense year 2017 = $1.36 x 20,000 = $27,200

b) Which method used to calculate depreciation reports the highest amount of depreciation expense in year 1?

double declining balance

The highest in year 4?

straight line method

The highest total amount over the 4-year period?

double declining balance

5 0
3 years ago
A change in quantity supplied of a product is the result of a change in
jekas [21]
Demand supply and market equilibrium will have many changes due to change in the quantity of a supplied product.
5 0
3 years ago
In the promotion element of the marketing mix, there are four main areas. Personal selling is direct spoken communication betwee
MAVERICK [17]

Answer: advertising, publicity, and personal selling- that stimulates interest, trail or purchase by final customers or others in the channel.

Explanation: Sales promotion are promotional activities used to stimulate consumers into purchasing a certain product. Sales promotion usually takes the form of giving discounted prices to customers, giving out extra incentive or gift items, freebies, voucher cards, coupon and other promotional offers which gives consumers extra material benefit when they purchase an item. Promotional offers are usually made during certain periods such as festive seasons, company anniversary or occasionally in other to drive sales or to wow customers.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Bee Sting bought 400 shares of Google at $399.75 per share. Assume a commission of 2% of the purchase price. What is the total t
daser333 [38]
Given:
400 shares of Google
399.75 per share
2% commission on purchase price.

400 shares * 399.75/share = 159,900
159,900 x 1.02 = 163, 098

The total to Bee Sting is $163,098
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Pauline Found​ Manufacturing, Inc., is moving to kanbans to support its telephone​ switching-board assembly lines. Determine the
    8·1 answer
  • Parent Inc. purchased 30% of the common stock of Affiliate Co. on January 1, YR01 for $5,000 and appropriately accounted for thi
    15·1 answer
  • In which ways can goals be classified
    12·1 answer
  • What criteria must be evident in order for a conflict to occur between individuals?
    12·1 answer
  • tulip Co. owns 100% of Daisy Co.'s outstanding common stock. Tulip's cost of goods sold for the year totals $600,000, and Daisy'
    12·2 answers
  • Harris Company manufactures and sells a single product. A partially completed schedule of the company’s total costs and costs pe
    11·1 answer
  • A department head at a university resigned on the first day of the spring semester. It was subsequently determined that the depa
    6·1 answer
  • 1. The advantage of trade is a very important concept in economics. In examining trade between two individuals or two countries,
    6·1 answer
  • how would you describe in three sentences the posible product or service you will propose for need in your community.​
    7·1 answer
  • What are some common spreadsheets applications?​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!