1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
TEA [102]
3 years ago
12

Work the following pricing problems for services rendered. (Round to tenths.)

Mathematics
2 answers:
Pie3 years ago
8 0

Answer:

Overhead rate = $6.3

Step-by-step explanation:

Given : Labor rate = $8.00 per hour


Labor time = 6 hours


Retail price of parts = $0


Total job cost = $86.00

To find : Overhead rate

Solution:

Overhead cost =  Total Cost - The cost of all inputs

The Overhead Rate is this number divided by total labor hours.

Total job cost = $86.00

Labor Cost = labor rate × labor time = 8 × 6 = $48

Retail price of parts:$0

Overhead Costs = total cost - labor cost= $86 - $48 = $38

Now, we divided overhead cost by labor hours to get overhead rate,

Overhead Rate  =\frac{38}{6}=6.33

Therefore, Overhead rate is $6.3



AnnyKZ [126]3 years ago
5 0
8*6=48

86/8=10.80 (rounded)

so 48*10.80=518.40

the overhead rate was $518.40

You might be interested in
HELP! what is the unit rate???
UkoKoshka [18]
The unit rate for that equation is .33
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the 7th term in the sequence -10,-6,-2,2...
jeyben [28]

1st term = -10

2nd term = -6

3rd term = -2

4th term = 2

5th term = 6

6th term = 10

7th term = 14


The reason how I got 14 for the 7th term is because, i added 4 to each term.


Hope this helps!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Multiply 6/5times 25/24
max2010maxim [7]

Answer:

1.248

Step-by-step explanation:

6/5 ⇒ 1.2

25/24 ⇒ 1.041666666666667‬ or approximately 1.04

1.2 * 1.04

= 1.248

8 0
3 years ago
All students = 700
Sedaia [141]

Answer:

  • See below

Step-by-step explanation:

<u>Given:</u>

  • Total number = 700
  • Off grid class = 450
  • Online class = 320
  • Both = 275

<u>Based on the given we find the following</u>

1) <u>Off-grid class only:</u>

  • 450 - 275 = 175

3) <u>Online class only:</u>

  • 320 - 275 = 45

2) <u>None of the classes:</u>

  • 700 - (175 + 275 + 45) = 205

4) <u>Not online:</u>

  • 700 - 320 = 380

5) <u>Not off-grid:</u>

  • 700 - 450 = 250
7 0
2 years ago
What is the solution to the equation?<br><br> 9.1k = 63.7
Natalija [7]

Answer:

k = 7

Step-by-step explanation:

9.1k = 63.7

/9.1     /9.1

k = 7

Check your answer:

9.1k = 63.7

9.1 (7) = 63.7

63.7 = 63.7

This statement is true.

Hope this helps!

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A theater group charges $12.50 per ticket for its opening play of the season. Production costs for the play are $150. Which func
    12·1 answer
  • HELP ME MATH ASAP PLEASEE
    14·1 answer
  • IF YOU WANT BRAINLIEST, ANSWER MY QUESTION, "ARE YOU READY KIDS?" NO COPY N PASTERS, YOU WILL BE DISQUALIFIED. ALSO IF YOUR NOT
    15·1 answer
  • Radical 9x^2+x -3 limit as x approach infinity
    6·1 answer
  • The equation y=8.50x + 33 can be used to estimate the monthly premium y of a $250,000 term life insurance policy for a male smok
    7·1 answer
  • Rationalize the denominator and simplify √a + 2√y/√a-2√y
    11·1 answer
  • OMG HELP PLS IM PANICKING OMG OMG I GOT A F IN MATH AND I ONLY HAVE 1 DAY TO CHANGE MY GRADE BECAUSE TOMORROW IS THE FINAL REPOR
    15·1 answer
  • Identify the quadrilateral that has four congruent angles that has two pairs of parallel sides
    15·1 answer
  • Please help i’ll give brainliest please !
    13·2 answers
  • Fill in the blank.
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!