1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ierofanga [76]
3 years ago
13

Anita runs 5/8 mile everyday. How many miles does she run in 5 days?

Mathematics
2 answers:
kenny6666 [7]3 years ago
8 0

Answer:

3.125 or 3 1/8

Step-by-step explanation:

First, you multiply 5/8 by 5. This comes out to 25/8, and when you divide that out, you get 3.125

rosijanka [135]3 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

1/8 because 5/8 divided by 5 is 1/8

You might be interested in
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
kykrilka [37]
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
4 0
3 years ago
PLEASE HELPPP :(( lol
Ksivusya [100]

Answer:

the pic is block

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
360 miles in a tank o27f gas
Lana71 [14]
What's the question?
8 0
4 years ago
Georgia’s scores in six subjects are 89, 75, 92, 68, 78, 75, and 80. If she finds a single value that summarizes all the values
posledela
It would be mean. The mean is the average that is you are looking for, since she wants a summerization of all the values in the data set. To find the mean (average) add all the numbers and then divide by the amount of numbers.
5 0
3 years ago
Every weekday, Mr. Jones bikes from his home to his job. Sometimes he rides along two roads, the long route that is shown by the
notka56 [123]

Answer:

(A)6 kilometers

Step-by-step explanation:

First, we determine the value of a using Pythagoras Theorem.

Hypotenuse^2=Opposite^2+Adjacent^2\\17^2=a^2+15^2\\a^2=17^2-15^2\\a^2=289-225\\a^2=64\\a^2=8^2\\a=8$ km

Therefore:

Distance along the long route = 8 + 15 =23 km

Distance along the shortcut =17 km

Difference =23-17 =6km

Therefore, Mr. Jones bikes 6km less when he takes the shortcut instead of the long route.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Written Response! Please help!
    8·1 answer
  • The summer youth camp is going on an excursion to atlantis Amusement Park. 50% of the 78 students that are going want to go to t
    12·1 answer
  • How can the angle-angle similarity postulate be used to prove the two triangles are similar? Explain your answer using complete
    12·2 answers
  • The population of Augusta, WI, had a population of 1253 in 2000. If the population increased by 3% each year, what would be the
    11·2 answers
  • Rewrite the equation in slope intercept form. 4x + 5y = 8
    13·2 answers
  • Which value represents a horizontal shift (left and right) in the following function y=a*sin(bx-c)+d
    5·1 answer
  • Which expression is equivalent to 36x + 8ly?
    8·1 answer
  • Which option best shows X &gt; -16?? <br><br> A<br><br> B<br><br> C<br><br> D
    15·1 answer
  • Jamal's Lawn Service often fertilizes lawn in the spring. Jamal charges $3.50 per square yard. How much will Jamal charge to fer
    8·2 answers
  • I need the correct answers help pls
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!