You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
Answer:
the pic is block
Step-by-step explanation:
It would be mean. The mean is the average that is you are looking for, since she wants a summerization of all the values in the data set. To find the mean (average) add all the numbers and then divide by the amount of numbers.
Answer:
(A)6 kilometers
Step-by-step explanation:
First, we determine the value of a using Pythagoras Theorem.

Therefore:
Distance along the long route = 8 + 15 =23 km
Distance along the shortcut =17 km
Difference =23-17 =6km
Therefore, Mr. Jones bikes 6km less when he takes the shortcut instead of the long route.