1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marina86 [1]
2 years ago
6

a 3 pound tub of butter at n dollars per pound costs $3.85. select the equation that most accurately depicts the word problem

Mathematics
2 answers:
TEA [102]2 years ago
8 0

Answer: the answer is A. 3n = 3.85

Oksi-84 [34.3K]2 years ago
4 0
<span>the equation that most accurately depicts the word problem  is
3xn=$3.85
proof
n=</span>
<span>n=$3.85/3=$1.28
the price is $1.28 per pound, 3 pound costs 3x$1.28=$3.85
</span>
You might be interested in
Need the answer soon please.
eimsori [14]
I'm not too sure myself (cause Im a learning student myself at the age of 16 and I learn it in a completely different language) I cant really understand c) sorry for my poor english but I think I have gave you enough tips to do c)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tara watched a movie at 3:19. The movie she watched was 1:20 long. When was her movie over?
solniwko [45]
About 4:39.
Hope this helps~!
~{Isle of flightless birds}
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Deidre is factoring the polynomial x2 + 2x - 24
AlexFokin [52]
4x-24 will be your correct awnser
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
HURRY!!! Please tell me a awnser i can just pick them in my class pick from the bottem
LekaFEV [45]

Answer:

<u><em>Club #7: M= 1/8  Club #8: M= -7/6</em></u>

Step-by-step explanation:

Explanation: M=Slope which also equals rise/run. You always look at the number that is directly in front of the x. Ex: y = 3x + 4. (<em>M=3)</em>

8 0
2 years ago
Can someone please answer this question please answer it correctly and please show work please help me I need it
Anastaziya [24]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

To find the distance we need to add the numbers:

2 - (-3/4) = 2 + 3/4

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 25/10 in simplest form
    11·2 answers
  • the ratio to cookies to glasses of milk is 3:1, If there are 25 glasses of milk , how many cookies are there?
    15·2 answers
  • How to simplify -16/12
    13·2 answers
  • Find the value of two numbers if their sum is 23 and their difference is 5
    10·1 answer
  • Help me please i dont know
    9·1 answer
  • Need help plz I need to pass this.
    11·2 answers
  • Helppppp plzzzz I will mark brainliestttt
    15·1 answer
  • If FG = 8.4 and GH = 4.4, what is FH?
    14·1 answer
  • Im off this app bye have a nice weekend ty for all the people that helped me .
    11·2 answers
  • HELP ME THIS IS DUE IN 2 HOURS
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!