1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nydimaria [60]
2 years ago
10

Orlando bought a new couch for $2,904, using the furniture store's finance plan. he will pay $121 a month for 24 months. which e

quation can orlando use to find out how much money he still owes after each month of the plan?
Mathematics
1 answer:
goldenfox [79]2 years ago
6 0
$2,904= $121x24
You have to multiply the monthly payment by 24 which gives you $2,904
You might be interested in
The function f(x) is graphed on the coordinate plane.
tatiyna
F(x) = 1/4x-1

i hope this helps!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
In a science experiment a plant grew 3/4 inch one week and 1/2 inch next week use a common denominator to write an equivalent fr
Sergio [31]
First you would multiply 3/4 by 2 then multiply 1/2 by 4 and get 6/8 and 4/8.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
On a sunny day, a 4-foot red kangaroo casts a shadow that is 5 feet long. The shadow of a nearby
son4ous [18]

Answer:

16 feet

Step-by-step explanation:

Set up a proportion where x is the height of the tree:

\frac{4}{5} = \frac{x}{20}

Cross multiply and solve for x:

5x = 80

x = 16

So, the tree is 16 feet tall

8 0
2 years ago
Find the value or X. Round your answer to the nearest tenth.
RSB [31]

Answer:

x = 9.3

Step-by-step explanation:

tan 25° = x/20

0.4663 = x/20

x = 9.3

5 0
2 years ago
Can someone please help me the answer is not 133 or 109 please and thank you
schepotkina [342]

Answer:

32

Step-by-step explanation:

12/3=4

45/3=15-4-7=4 * the witch doesn't have a wand or spoon like the top row does.

21/3=7

4+4x7*order of operations

4+28

32

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A jar of jelly that weighs 4.25 Oz cost $2.89 what is the cost of 1 oz of jelly
    10·1 answer
  • Diketahui persaman 5x-11=2x+7.nilai dari x+4 adalah
    10·1 answer
  • A rectangular field that measures 32 feet by 14 feet must be increased by a
    11·1 answer
  • To avoid the pond, Fred must walk 10 meters south and 24 meters east. To the nearest meter, how many meters would be saved if it
    9·1 answer
  • What is 66% off of 20.00 ?
    7·2 answers
  • Anita is filling a small pool for her kids. Currently, there are 60 gallons of water in the pool and she is filling the pool at
    13·1 answer
  • 31. The volume in a water drum is halved every 2 days of a drought. If the volume of water
    5·1 answer
  • Can someone please help me I will mark u brilliant
    14·1 answer
  • You borrow $1500 to buy a new laptop. You pay 4.7% interest and repay the
    5·1 answer
  • Judith’s parents invest money into a bank account to save up for college. The formula () = ,(.) can be used to find out how much
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!