1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
levacccp [35]
3 years ago
14

I really don’t understand this

Mathematics
1 answer:
Gemiola [76]3 years ago
7 0

4 pizzas because, 12 slices /3 per person =4 and 16 people /4 = 4 pizzas

You might be interested in
What type of triangle has exactly two acute angles?
Rufina [12.5K]
The correct answer is right.

An acute one would have all three acute, while an obtuse one would have at least one obtuse angle.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Theses are SOOOOO difficult 10 points if right
Alex Ar [27]
Graph it like this:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Renee uses 12 marshmallows and 8 graham crackers to make 4 s'mores. Drag marshmallows and graham crackers into the box to show h
Anit [1.1K]
To find out how much is needed for 1 you will need to divide each given value by 4:
12 marshmallows / 4 = 3
8 graham crackers / 4 = 2
4 smores / 4 = 1
you then need to multiply each value by 3 :
3 marshmallows x 3 = 9
2 graham crackers x 3 = 6
1 smore x 3 = 3
therefore the answer would be :
9 marshmallows
6 graham crackers

hope this helps you


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A florist received 30 dozen roses. She order 20 dozen. What percent did she receive in excess
KonstantinChe [14]
Extra 10, 10 is half of what she ordered so she received an extra 50%
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 2-gallon container of laundry detergent costs $32.40. What is the price per quart?
brilliants [131]
$259.02 i think this is right
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can anyone help me with this please? X
    5·1 answer
  • How to write out 314,207
    13·2 answers
  • Ignore the answer on top, I just need the bottom one
    5·1 answer
  • Find the quadratic function that has the vertex (4,5) and passes through the point (8,21) If possible, can you explain the work?
    14·1 answer
  • Can someone explain to me and give me the answer cause i don’t get it
    11·1 answer
  • Examine the diagram. It is not drawn to scale.
    14·1 answer
  • Will give brainliest! please awnser!
    11·2 answers
  • Please help me and explain
    5·2 answers
  • Consider function f.
    6·1 answer
  • Phil Santos owns an independent mobile phone store. He has a wonderful personality, is very knowledge about the products he sell
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!