1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex73 [517]
3 years ago
15

grade 5 math. How would I write a ratio for a project when asked to compare prices from two stores, IE 32 slices of texas toast

for $7.99
Mathematics
1 answer:
REY [17]3 years ago
7 0
To compare, think of the ratios as a fraction. so it is 32 slices per $7.99.
You can also say $7.99 per 32 slices.
so it can be  ̲7̲.̲9̲9̲ ̲   or the other way around.
                       32
To find the unit price, or the price of 1 item, you have to divide the price by the amount.
So 7.99 divided by 32 is <span>0.249687, but we don't have thousandths of a cent, so we round to the hundredth.
$0.25 is the unit price, or the price of 1 toast, rounded to the nearest cent.

So let's try another one, this time we have 2 different rates, and we will compare them.

So let's say we are buying cheese. Store A sells 12 blocks of cheese for $14.99, and Store B sells 20 blocks for $23.99.
So first we have to find the unit rate for each.

             Store A                                 Store B
         14.99 per 12                        23.99 per 20
                                         
             </span> ̲1̲4̲.̲9̲9̲ ̲                                  ̲2̲3̲.̲9̲9̲ ̲<span>
                 12                                         20

14.99 / 12 is </span>1.24916                    23.99 / 20 is <span>1.1995</span>
<span>$1.25, if rounded to the cent.    $1.20, if rounded to the cent
</span>1 block is $1.25 in Store A.         1 block is $1.20 in Store B

Store B sells for cheaper.

Hope that helps.
You might be interested in
HELP PLS :(
Kipish [7]

Answer:

I believe it's linear

Step-by-step explanation:

don't quote me on that tho

6 0
2 years ago
If log10x=−3 , what is the value of x ?
IgorC [24]

log10x=−3

10 ^(log10x) = 10^(-3)

10x = 10^-3

x =10 ^ -3 / 10

x = 10^-4

x = .0001

x=1/ 10000

6 0
3 years ago
Is 7.6157731 irrational
a_sh-v [17]
An irrational number is a decimal that never ends and never repeats. so no inless the last digit has a line over it
5 0
3 years ago
-6a (2b+ 5bc) <br><br> has to be in a distributive property
LuckyWell [14K]
Answer is in the picture:

7 0
3 years ago
Which figure can be formed from the net?
Radda [10]
I dont know if its 100% correct but I believe its this one

5 0
2 years ago
Other questions:
  • The dot plot below shows the number of books 26 students read in a month:
    5·1 answer
  • It takes 65 inches of ribbon to make a bow and wrap a ribbon around the box. The bow takes 30 inches of ribbon. The width of the
    10·2 answers
  • Solve for y<br>8×+4y=2​
    9·2 answers
  • There are 3 red, 1 blue and 2 yellow marbles in a bag. Once a marble is selected it is replaced. Find P(3 red marbles)
    13·1 answer
  • How do you Divide 61,986 ÷23
    13·1 answer
  • Patrick bought a new fish and a cube shape tank for it. If the tank has a height of 17 inches, how much water will Patrick need
    8·2 answers
  • Please help me i am in need of serious help or ill flunk :(
    9·1 answer
  • Helllllllllllllllllpppppppppppppppppp
    13·2 answers
  • Plz help giving brainlest plz due in 10 min will give extra points if u help
    15·1 answer
  • Are these equivalent ratios?<br> 24:32<br> and<br> 18:24
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!