1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nadya68 [22]
2 years ago
7

A 13- ounce package of pistachios costs $5.99. What is the unit rate?

Mathematics
1 answer:
statuscvo [17]2 years ago
5 0
The unit rate is 2.17
You might be interested in
8*8/4*4+2<br> Plzzzzzz Helppppppp
Pachacha [2.7K]

Answer:

Step-by-step explanation:

32/9

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
2x+2+2x-17=180 what's x?
Alik [6]

Answer:

x= 48.75

Step-by-step explanation:

Add like terms

2x+2x and

2-17

4x-15=180

Now subtract -15 to both sides get x by itself

4x-15+15=180+15

4x=195

Now divide by four to each side to get x by itself again

4x/4 = 195/4

x=48.75

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What’s the result ????????????????
Mrrafil [7]

Answer:

Option 1

Step-by-step explanation:

You must multiply (2x + 3) by (x + 4). I use the FOIL method.

(2x + 3)(x + 4)

Multiply

2x² + 8x +3x + 12

Simplify

2x² + 11x + 12

To check the answer, you could factor this trinomial back into a pair of binomials.

4 0
2 years ago
Use what you know about tangent lines to circles to solve for x
tigry1 [53]
X=5
Since both lines are tanget meaning the only touch the circle once, both sides will be the same we can set up an equation 33=x^2+8 which is 25=x^2 and square root both sides to get 5 equals x
3 0
3 years ago
I want you to pick your favorite basket ball player or team(from any year). Look up their last 11 games(for players who no longe
Nastasia [14]

Step-by-step explanation:

right now but I have no idea how much that would have to be in the same place as last week and he said it would be a lot of people are coming to see you and the girls are doing well and

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The population of a species is modeled by the equation p(t)=-t^4+72t^2+225, where t is the number of years. find the approximate
    7·1 answer
  • A rectangle is dilated by a factor of 1/5. The area of the new rectangle is 4 square yards . What could be the dismension of the
    13·1 answer
  • Right away to compare 200 meters to 4 hours
    8·1 answer
  • Y= (x - 2)²-7 how do I graphic this<br>​
    11·1 answer
  • The data shows the total number of employee medical leave days taken for on-the-job accidents in the first six months of the yea
    7·1 answer
  • Help me!!!<br> Determine if the two figures are congruent and explain your answer. (10 points)
    9·1 answer
  • I’ve been struggling pls help i will kiss u. !!4?2737/!4
    14·2 answers
  • 10. 72 x 22
    7·1 answer
  • Lydia recorded the grade-level and instrument of everyone in the middle school School of Rock below.
    8·1 answer
  • Please answer 1-4 please
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!